reklama

Prezidentův mluvčí o víkendu novinářům řekl, že účast veřejnosti na inauguraci byla vůbec nejvyšší jak na místě, tak u televizních obrazovek. Většina médií však přinesla srovnávací fotografie, ze kterých bylo jasné, že na inauguraci Trumpova předchůdce Baracka Obamy přišlo mnohem více lidí. Trumpova poradkyně Kellyanne Conwayová označila Spicerovy výroky, podle médií lživé, za „alternativní fakta".

I sám Spicer dnes svůj kontroverzní výrok obhajoval. Odvolával se přitom na televizní sledovanost a na on-line přenosy na internetu. „Chceme mít s médii zdravé vztahy a udržovat s nimi otevřený dialog. Naším cílem je nikdy novinářům nelhat, fakta ale budeme někdy interpretovat odlišně," řekl Spicer.

Oznámil také, že tiskové konference Bílého domu chce nová vláda otevřít „různým skupinám novinářů v zemi". Stane se tak prostřednictvím videokomunikační služby Skype, pro kterou budou v sále vyhrazena čtyři místa. I média, která si zpravodaje v metropoli USA nemohou dovolit tak budou mít podle Spicera možnost klást otázky.

Štáb Bílého domu v nedávné minulosti varoval, že chce mít seznam účastníků pravidelných tiskových konferencí pod kontrolou. Prohlášení přišlo krátce poté, co se zpravodaj televize CNN na první Trumpově tiskovce po zvolení dostal s prezidentem do střetu kvůli kompromitujícím materiálům údajně shromažďovaným v Moskvě.

reklama