reklama

"Pokud tyto ostrovy jsou v mezinárodních vodách a nejsou součástí Číny, pak budeme chránit mezinárodní vody před územními nároky cizích států," řekl v pondělí mluvčí amerického prezidenta Donalda Trumpa.

"Suverenita Číny nad ostrovy v Jihočínském moři a přilehlými vodami je neoddiskutovatelná," reagovala na dnešní tiskové konferenci mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchun-jing. "Čína je odhodlána bránit svá práva a zájmy," dodala.

Peking si nárokuje téměř celé Jihočínské moře. O určité oblasti usilují ale i Brunej, Filipíny, Malajsie, Tchaj-wan a Vietnam.

Mluvčí čínské diplomacie řekla, že Čína vede "mírová jednání se zainteresovanými zeměmi regionu". Dodala také, že Spojené státy nepatří k zemím, kterých se spor o území v Jihočínském moři týká.

Předchozí americká vláda Baracka Obamy do sporů asijských zemí o Jihočínské moře nevstupovala, opakovaně ale prosazovala zachování svobody plavby a přeletů v oblasti. Loni USA do oblasti vyslaly k přeletu bombardéry B52 a také torpédoborec.

reklama