reklama

NFIU by mělo naplno fungovat na začátku června. Ceremoniál za účasti například zástupce předsedy Vojenského výboru NATO Stevena Sheproa, dalších zástupců NATO a slovenského ministra obrany Petera Gajdoše se uskutečnil bez přítomnosti medií.

To podle listu Denník N způsobilo rozruch mezi zahraničními diplomaty. Ministerstvo obrany své rozhodnutí zdůvodnilo tím, že jde o areál, do kterého nemá mít veřejnost přístup. List uvedl, že pro ceremoniál v utajeném režimu se ministerstvo obrany rozhodlo po propuknutí aféry ohledně povýšení předsedy parlamentu a vládní Slovenské národní strany Andreje Danka ministrem obrany.

"Tento organizační prvek vnímáme jako příspěvek k národní, jakož i kolektivní obraně ve světle bezpečnostního vývoje od summitu NATO ve Walesu," řekl Gajdoš.

Dodal, že hlavním úkolem NFIU je v případě potřeby zajistit bezproblémové rozmístění sil aliance na území jejího východního křídla.

Gajdoš podle tiskové zprávy zdůraznil, že v žádném případě nejde o zřízení základny NATO na Slovensku. Vybudování stálé vojenské základny NATO v zemi v minulosti opakovaně odmítl slovenský premiér Robert Fico.

reklama