Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Al-Káida ztrácí území. Přišla o přístav a ropný terminál

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: army.mil

Saná - Al-Káida definitivně přišla o přístav Mukallá na jihozápadě Jemenu. Arabské koalici se také podařilo získat kontrolu nad významným ropným terminálem Šihr.

Cílem ofenzivy na jihu země, kterou zahájily jemenské síly a jejich spojenci v čele se Saúdskou Arábií v sobotu, je pomoci vládě znovu získat kontrolu nad městy, která drží v rukou Al-Káida.

Ta během posledního roku ovládla téměř 600 kilometrů dlouhý pás území při pobřeží Arabského moře a vybudovala tam bohatý ministát se střediskem právě v přístavním městě Mukallá. Extremisté jej drželi pod kontrolou zhruba rok.

V pondělí koaliční síly informovaly, že jemenské jednotky zabily během ofenzivy přes 800 údajných příslušníků Al-Káidy. Bylo mezi nimi prý i několik tamních vůdců této teroristické organizace.

Témata:  Jemen Al-Káida Saudi Arabia Army

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.