Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rakousko má po půl roce prezidenta, Alexander Van der Bellen nastoupil do funkce

Alexander Van der Bellen
Alexander Van der Bellen
Foto: Wikimedia Commons

Vídeň - Alexander Van der Bellen dnes složil slib, čímž se oficiálně stal prezidentem Rakouska. Mandát jeho předchůdce Heinze Fischera skončil už loni 8. července, následné volby se však protáhly, jelikož se musely opakovat.

"Slavnostně slibují, že budu věrně dodržovat ústavu a všechny zákony republiky a že své povinnosti budu vykonávat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí," pronesl Van der Bellen tradiční inaugurační slib.

Bývalý předseda strany Zelených v závěru vynechal dovětek "K tomu mi dopomáhej Bůh", který podle ústavy není povinný.

Rakousko hledalo nového prezidenta více než rok. Květnové druhé kolo volby kvůli nesrovnalostem při sčítání hlasů zrušil ústavní soud. První termín opakovaného druhého kola úřady poté zrušily kvůli problémům s obálkami pro korespondenční hlasování, a volby se tak nakonec uskutečnily až 4. prosince.

Stejně jako v květnu v nich Van der Bellen porazil svého rivala Norberta Hofera z pravicové protiimigrační Svobodné strany Rakouska (FPÖ).

Rakouský prezident má podle ústavy mnohem větší pravomoci než jeho český protějšek. Může například odvolat vládu.

Témata:  Rakousko Alexander Van der Bellen

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.