Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nelidské chování u Breivika? Stát se proti rozsudku soudu odvolá

Anders Breivik
Anders Breivik
Foto: NTB SCANPIX

Oslo - Norsko se odvolá proti rozsudku, podle kterého stát porušil zákaz nelidského zacházení při věznění teroristy Anderse Behringa Breivika. Ten si stěžoval například na používání pout, omezování korespondence, pravidelné prohlídky cely či izolaci od ostatních trestanců.

Právo na soukromý a rodinný život podle soudu ale dotčeno nebylo. Kontrola jeho korespondence je prý oprávněná. Prokuratura Breivikovu samovazbu hájí tím, že vězeň je nebezpečný a v kontaktu s ostatními trestanci by se mohl pokusit o plánovaní dalších útoků podobných těm, které již spáchal.

Breivik má ve vězení mimo jiné k dispozici herní konzolu, televizi, přehrávač DVD, počítač, ale nikoli přístup na internet, a stroje na posilování.

"Požádal jsem generálního prokurátora, aby se proti rozsudku odvolal," oznámil dnes v prohlášení norský ministr spravedlnosti Anders Anundsen.

Breivik v červenci 2011 ve vládní čtvrti v Oslu odpálil nálož, jež připravila o život osm lidí. Krátce poté postřílel 69 účastníků letního tábora sociálnědemokratické mládeže na nedalekém ostrově Utöya. O rok později ho soud poslal na 21 let do vězení. Pobyt mu ale může být prodlužován až na doživotí.

Témata:  Anders Breivik Norsko

Související

Aktuálně se děje

26. července 2026 4:00

První předpověď počasí na příští víkend. Tropům nepůjde uniknout

Do Česka se v následujících dnech vrátí tropické počasí, které bude úřadovat i během prvního srpnového víkendu. Maxima se budou blížit čtyřicítce, než přijde ochlazení. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy