Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jaderný úder povede ke zdrcující odvetě, vzkázal Mattis KLDR

Severní Korea, ilustrační foto
Severní Korea, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Soul -- Nový šéf Pentagonu James Mattis během své první zahraniční cesty varoval KLDR, že případný jaderný útok proti Spojeným státům či proti jejich spojencům by vedl k "účinné a drtivé" odvetě.

Komunistická Severní Korea pokračuje ve vývoji a testech jaderných zbraní a raket. Rada bezpečnosti OSN v reakci zpřísnila sankce proti KLDR. Pchjongjang tvrdí, že zkoušky provádí za účelem sebeobrany před nepřátelskou politikou USA.

"Jakýkoliv útok na USA, anebo na naše spojence bude odražen. Jakékoliv použití jaderné zbraně by se střetlo s odpovědí, která by byla účinná a zdrcující," prohlásil šéf Pentagonu při návštěvě jihokorejského ministerstva obrany.

Mattis v Soulu ujišťoval jihokorejskou vládu o pokračující americké bezpečnostní podpoře poté, co prezident Donald Trump v kampani zpochybnil některé aspekty spojenectví obou zemí. Otázkou je mimo jiné i to, kdo ponese náklady na vybudování vyspělého amerického protiraketového štítu THAAD.

Témata:  Severní Korea jaderné zbraně James Mattis

Související

Aktuálně se děje

8. února 2026 21:54

Jitka Boho prozradila, na čem se s Lukášem Langmajerem neshodli

Českým šoubyznysem otřásl v tomto týdnu jeden nečekaný rozchod. Sbohem si dali Jitka Boho a Lukáš Langmajer, jejichž nečekaná lovestory byla velkým tématem loňského roku. Modelka se nyní poprvé obsáhleji vyjádřila k okolnostem konce vztahu. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Ghislaine Maxwell

Epsteinova společnice Maxwellová odmítla vypovídat. Promluví, pokud ji Trump dá milost

Ghislaine Maxwellová, odsouzená společnice sexuálního predátora Jeffreyho Epsteina, v pondělí odmítla vypovídat před dozorčím výborem americké Sněmovny reprezentantů. Maxwellová se k výslechu připojila virtuálně z texaského vězení, kde si odpykává dvacetiletý trest za obchodování s lidmi. Navzdory očekávání zákonodárců však využila pátého dodatku americké ústavy, který jí dává právo nevypovídat, aby se vyhnula sebeobvinění.