Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

VIDEO: Chovanec obhajuje svůj ústavní návrh o zbraních. S puškou v ruce

Milan Chovanec /ČSSD/
Milan Chovanec /ČSSD/
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Praha - Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) podá ústavní zákon, který dává majitelům legálně držených zbraní právo zasáhnout k zajištění bezpečnosti Česka, jako poslanecký návrh. Zdůraznil, že důsledkem normy nemá být to, aby měl každý Čech zbraň.

Chovanec tak chce zajistit, že se zákon stihne projednat ještě v tomto volebním období Sněmovny. "My jsme měli debatu s panem premiérem a dalšími kolegy z vlády. Protože čas kvapí a vláda má před sebou několik měsíců činnosti a do toho vstoupí volební kampaň, tak jsme se dohodli, že to podáme jako poslanecký návrh," vysvětlil Chovanec v pořadu televize Prima Partie.

Podle ministra už je návrh podepsaný a podpisy má u sebe předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Roman Váňa (ČSSD).

Smysl normy se Chovanec lidem snaží vysvětlit ve videu nazvaném "Bezpečná země, nebo Divoký západ?"

"Legální držitelé zbraní, kteří jsou proškoleni, se stanou součástí bezpečnosti země. Budou se do ní zapojovat stejně tak, jako se do ní zapojují například aktivní zálohy české armády," uvádí Chovanec k podstatě návrhu.

Návrh chce umožnit lidem bránit se mimo jiné proti teroristům například při útocích nákladními automobily, které se loni staly v Nice a v Berlíně.

Témata:  Milan Chovanec zbraně zákony

Aktuálně se děje

21. dubna 2025 15:10

21. dubna 2025 14:31

Extrémní počasí už není priorita? Boj s ním EU odkládá

Evropská komise odkládá zveřejnění svého klimatického cíle pro rok 2040, původně plánovaného na první čtvrtletí letošního roku. Podle komisaře pro klima Wopkeho Hoekstry je důvodem potřeba získat širší politickou podporu pro ambiciózní plán na snížení emisí skleníkových plynů o 90 % oproti roku 1990.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Papež František

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.