reklama

"Nordstrom se zachoval tak neférově k mé dceři Ivance. Je skvělá, vždycky na mě tlačí, abych dělal správné věci. Hrůza!" napsal dnes Trump na twitteru, načež akcie firmy klesly téměř o procento.

Nordstrom již dříve zdůvodnil rozhodnutí učiněné minulý týden faktem, že oděvy se značkou Trumpové se neprodávají tak, jak si obchod představoval. K podobným krokům prý sahá běžně i u jiných výrobců.

Značka Ivanka Trump Collection, která se zaměřuje na kolekci oblečení, šperků a módních doplňků, zklamala krátce po Nordstromu i dalšího prodejce, luxusní obchod Neiman Marcus Group, který podle webu Yahoo News stáhl z prodeje její šperky.

Trump se sice i po listopadovém zvolení prezidentem běžně vyjadřuje k aktivitám řady společností, v souvislosti s firmami spojenými s jeho rodinou je však komentář na adresu Nordstromu vůbec prvním veřejným projevem.

Trumpova dcera po otcově nástupu do funkce čelila kritice, že část svého zboží si nechává vyrábět v Číně, což její otec u jiných firem tvrdě kritizuje a hrozí jim velkým zdaněním. Ivančin mluvčí koncem ledna prohlásil, že je připravena jednat o přesunutí výroby do USA.

Jak upozornil sloupkař agentury Reuters Rob Cox, pod vlivem Trumpova vyjádření si akcie Nordstromu užily "fantastickou jízdu", když těsně před koncem obchodování vzrostly o více než čtyři procenta, čímž akcionářům zvětšily jmění o zhruba 300 milionů dolarů (asi 7,6 miliardy Kč). O přibližně 320 milionů dolarů vzrostly na ceně také akcie řetězců TJX, T.J. Maxx a Marshalls, které rovněž stáhly Ivančino zboží. "Zkrátka: investoři si uvědomili, že vyhubování od Trumpa vyústí v nakupování jako akt velice výnosného protestu," dodal autor.

reklama