Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lidé ve Varšavě protestovali proti rozšířování hranice města

Varšava
Varšava
Foto: Pixabay

Varšava - Stovky demonstrantů dnes v centru Varšavy protestovaly proti plánu vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) připojit k metropoli desítky okolních okresů.

Vedení PiS argumentuje zvýšením pracovních příležitostí a dostupnějším vzděláním, podle odpůrců chce vládní strana posílit své postavení v hlavním městě v místních volbách.

Poláky čekají místní volby v příštím roce, a zatímco ve Varšavě má silnější postavení opoziční Občanská platforma, předměstí většinou ovládá populistická PiS. Pokud by se vládnoucí straně podařilo připojit 32 sousedících okresů k hlavnímu městu, své šance v místních volbách by výrazně posílila.

Varšava, která má asi 1,7 milionu obyvatel, by pak byla rozlohou větší než New York nebo Londýn. Zatímco nyní se hlavní město rozkládá na ploše 517 čtverečních kolimetrů, po rozšíření by to bylo 2514 čtverečních kilometrů.

Témata:  Polsko demonstrace v Polsku Právo a spravedlnost

Související

Aktuálně se děje

28. února 2026 8:54

Kam se poděla Tereza Černochová? Zmizela na samotu

Zpěvačka Tereza Černochová dlouhou dobu udržovala své soukromí pod pokličkou a identitu svého partnera před veřejností tajila. Fanoušci i média spekulovali, kdo stojí po boku dvačtyřicetileté umělkyně, která se k tématu vztahů vyjadřovala jen velmi neurčitě. Nyní se však objevily informace, že jejím vyvoleným je velmi známá tvář z hudební branže.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Íránský ajatolláh Alí Chameneí byl zabit

Americký prezident Donald Trump v sobotu večer potvrdil, že íránský nejvyšší vůdce, ajatolláh Alí Chameneí, byl zabit při rozsáhlém společném úderu Spojených států a Izraele. Trump tuto zprávu oznámil prostřednictvím své sociální sítě Truth Social, kde Chameneího označil za jednoho z nejhorších lidí v historii. Podle prezidenta je jeho smrt spravedlností nejen pro íránský lid, ale i pro Američany a občany mnoha dalších zemí.