Právo a spravedlnost

Polský prezident Andrzej Duda

Duda má ostudu. Napálili ho youtubeři, předstírali telefonát od šéfa OSN

Svět

Polský konzervativní prezident Andrzej Duda přijal gratulace ke svému nedělnímu znovuzvolení od generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese, kterého při telefonátu v angličtině také ujišťoval, že nediskriminuje příslušníky sexuálních menšin. Nemluvil ovšem se skutečným šéfem OSN, ale s dvojicí ruských youtuberů, kteří si za terč svých vtípků vybrali už několik politiků.

Andrzej Duda

Polsko volí prezidenta. Mezi kandidáty je gay i zarytý odpůrce LGBT

Svět

Poláci dnes hlasují v prezidentských volbách, které byly původně vyhlášeny na květen, ale kvůli koronaviru se je úřady rozhodly odložit. Dosavadní prezident Andrzej Duda (48), kterého podporuje vládní národně konzervativní strana Právo a spravedlnost (PiS), má deset vyzyvatelů. O volby je značný zájem, podle šéfa volební komise byla už v poledne rekordní účast.

Andrzej Duda

Svět

Duda vytáhl proti gayům, chce zakázat ideologii LGBT ve školách

Polský prezident Andrzej Duda, který se ve volbách koncem tohoto měsíce bude snažit svůj post obhájit, chce ve školách zakázat výuku o ideologii prosazující posílení práv sexuálních menšin. Ve snaze oslovit konzervativní voliče také řekl, že manželství může být jedině svazkem muže a ženy.

Andrzej Duda hovoří v polském parlamentu

"Neustupujte Bruselu!" V Polsku to vřelo, davy lidí v ulicích bránily vládu

Svět

Tisíce Poláků dnes ve Varšavě vyšly do ulic, aby vyjádřily podporu vládě premiéra Mateusze Morawieckého. Kabinet poslední dobou čelí kritice kvůli reformě soudnictví, která podle Bruselu ohrožuje nezávislost polské justice. Podle účastníků manifestace jsou ale legislativní změny "záležitostí národní svrchovanosti". Vládu proto vyzvali, aby ve sporu s Evropskou unií neustupovala, napsala agentura AP.

Varšava

Právnička drsně útočila na Merkelovou a gaye. Teď je ústavní soudkyní

Domov

Poslanci polského parlamentu, kde má většinu vládnoucí národně-konzervativní strana Právo a spravedlnost (PiS), ve čtvrtek pozdě večer zvolili novými členy ústavního soudu dva kontroverzní kandidáty. Kritiku vzbudila jejich minulost i skutečnost, že sami ještě nedávno byli zákonodárci právě za PiS.

Jaroslaw Kaczyński

Svět

Z Polska bude nejlepší místo k životu v Evropě? Kaczyński slibuje hory doly

Předseda polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński dnes na předvolebním sněmu v Lublinu na východě země slíbil vybudovat stát blahobytu v polské podobě. Premiér Mateusz Morawiecki za konečný cíl označil přeměnu Polska v "nejlepší místo k životu v Evropě". Německo má Polsko dohnat dříve než za předpovídaných 21 let.

Varšava

PiS dostala přes prsty. Ve velkých městech prohrála

Svět

Polská vládní konzervativní strana Právo a spravedlnost (PiS) podle odhadů prohrála nedělní druhé kolo voleb starostů ve velkých městech Krakov a Gdaňsk. Stále však není jasné, jak místní volby dopadly ve stovkách dalších obcí, upozornila v noci na dnešek agentura AP. V menších obcích a na vesnicích přitom mívají tradičně silnější podporu konzervativci.

Ilustrační foto

Test pro polskou vládní stranu: Konají se místní volby, PiS svede bitvu o Varšavu

Svět

Poláci dnes volí své radní, starosty a primátory v ovzduší napětí mezi vládnoucími konzervativci a centristickou opozicí okolo soudní reformy, která vyvolala i hlubokou roztržku s Evropskou unii. Příležitost hlasovat má více než 30 milionů voličů. Volební místnosti se otevřely o sedmé ráno a až do jejich zavření, tedy přinejmenším do 21. hodiny, platí i "volební ticho" v médiích pod hrozbou pokuty až milion zlotých (asi šest milionů korun). Krátce po skončení hlasování se očekávají odhady výsledků.

Strana Právo a spravedlnost (PiS)

Satirikovi v Polsku hrozí vězení, prý zneuctil národ

Svět

Varšava - Až tři roky vězení hrozí polskému satirikovi, který čelí obvinění, že se ve fejetonu dopustil urážky polského národa. Autor Antoni Szpak tvrdí, že nepsal o národu, ale o režimu, a obává se, že se jeho případ má stát výstrahou všem kritikům vládnutí konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS), oznámila dnes na svém webu zpravodajská televize TVN 24.

Polský parlament

Právní situace v Polsku zlepšila, ale ne o dost, tvrdí vysoký politik EU

Svět

Brusel - Dialog mezi Evropskou komisí (EK) a Varšavou o stavu právního státu v Polsku se v posledních týdnech posunul, myslí si první místopředseda EK Frans Timmermans. O vývoji situace dnes informoval ministry členských zemí, kteří jsou zodpovědní za unijní problematiku. Podle Timmermanse ale ještě nelze konstatovat, že už by systematické ohrožení vlády práva v Polsku pominulo.

Polský parlament

Svět

V Polsku houstne napětí, desetitisíce lidí demonstrovaly proti vládě

Varšava - Desítky tisíc Poláků se dnes v centru Varšavy zúčastnily pochodu, na kterém opozice požadovala, aby vláda strany Právo a spravedlnost (PiS) dodržovala ústavu, respektovala vládu práva a nezávislost soudů. Podle listu Gazeta Wyborcza, který se odvolává na informace varšavské radnice, se k protestu s názvem Pochod svobody připojilo až 50.000 lidí.

Jaroslaw Kaczyński

Polské vládnoucí straně PiS výrazně klesají preference, vyhrála by jen o 6 procent

Svět

Varšava - Polské vládnoucí straně Právo a spravedlnost (PiS) by podle nejnovějšího průzkumu dalo hlas 28 procent voličů, což je o 12 procentních bodů méně, než minulý měsíc. Pouze se šestiprocentním odstupem následuje hlavní opoziční strana Občanská platforma (PO), která si tak oproti únoru polepšila o šest procentních bodů.

Strana Právo a spravedlnost (PiS)

Populistické strany v Evropě: Kde mají nejvíce příznivců?

Svět

Andreje Babiše přirovnávali zahraniční deníky k Donaldu Trumpovi a vítězství Miloše Zemana v prezidentské volbě bylo vnímáno jako další případ vzmáhajícího se populismu. Ať se jedná o Nizozemsko, Francii, Německo, USA, Polsko, ČR či Maďarsko, všude se zdá, že se k moci dostávají strany měnící ustálené zvyklosti politicky korektního společenského řádu. Podle Tony Blair Institute for Global Change však existuje velký rozdíl mezi populismem v západní a východní Evropě.

Strana Právo a spravedlnost (PiS)

Polský Sejm schválil kontroverzní reformu volebního zákona

Svět

Varšava - Polský parlament schválil reformu volebního zákona, která omezuje při dohledu nad hlasováním pravomoci ústřední volební komise a posiluje pozici ministra vnitra a parlamentu. Reforma může ještě zvýšit napětí mezi Varšavou a Bruselem.

Aktuálně se děje

20. června 2024 20:37

USA přednostně pošlou vojenskou pomoc Ukrajině, uvedl Bílý dům

Z USA přichází zpráva, která potěší Ukrajinu. Spojené státy americké přednostně pošlou ukrajinské armádě protivzdušné střely, které potřebuje ve válce s Ruskem. Ve čtvrtek to uvedl bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy