reklama

Poláci budou volit parlament 13. října."Musíme v tomto volebním období a i v dalších, pokud nás společnost podpoří, vsadit především na růst platů a příjmů," řekl Kaczyński podle televize TVN 24.

Přislíbil zvýšení minimální mzdy na 3000 zlotých (asi 17.900 Kč) od konce příštího roku a na 4000 zlotých (asi 23.800 Kč) ke konci roku 2023. Penzisté by v roce 2021 měli obdržet dva měsíční důchody navíc: "Ne jednu třináctou penzi, ale dva třinácté důchody," prohlásil.

Šéf vládní strany také slíbil polským rolníkům, že dostanou stejné dotace jako západoevropští farmáři.

Kaczyński sliboval také pokračovat v kontroverzní soudní reformě, která budí kritiku domácí opozice a Bruselu jako ohrožení nezávislosti justice.

"Musíme zvítězit, ale průzkumy nevyhrávají," nabádal spolustraníky v narážce na výrazný náskok PiS před opozicí v předvolebních průzkumech. "Těším se, kolik je tu lidí, ale ještě mnohem více jich musí být v každodenní práci na této kampani. Jedině tak zvítězíme a ještě více změníme Polsko. Zvítězíme, ale prací," zdůraznil.

Solidarita podle něj nepředstavuje jen svobodu, ale také připravenost sloužit druhým, ochotu pomoci potřebným a ohroženým. Solidarita ve společnosti ale vymáhá i splnění dvou vzájemně propodmínek: rovnosti a spravedlnosti, upozornil. "Rovnost pokládáme za rovnost práv, bez privilegií, rovnost možností a rovnost příležitostí. Nepopíráme ale přirozené rozdíly mezi lidmi," poznamenal s tím, že PiS se daří zvětšovat rovnost ve společnosti. "Chceme spravedlnost, chceme spravedlivé Polsko a chceme také spravedlivý svět, chceme, aby zásady spravedlnosti platily i v mezinárodních vztazích," řekl.

Za základ společnosti o klíčovém významu šéf PiS, který je zapřisáhlým starým mládencem, označil tradiční rodinu ve smyslu "jedna žena, jeden muž ve stálém svazku a jejich děti". "V drtivé většině případů se lidé rodí ženami či muži - a ať to tak zůstane," dodal.

Za součást polské identity označil také katolickou církev, kterou pokládá za nositele jediného systému všeobecně uznávaných hodnot. Proto je církev pro Poláky důležité, ať jsou katolíky, anebo bezvěrci. "Každý dobrý Polák musí vědět, jaká je role církve, a musí vědět, že mimo církev je jen nihilismus, který nic nebuduje, ale všechno ničí," zdůraznil.

České ministerstvo práce navrhuje pro příští rok růst minimální mzdy zhruba o deset procent, tedy o 1350 korun na 14.700 korun. Odbory požadují zvýšení minimální mzdy na 15.000 korun.

reklama