EU na jaře umožnila Polsku a dalším čtyřem zemím včetně Slovenska zakázat na svých trzích prodej ukrajinské pšenice, kukuřice, řepkového semene a slunečnicových semen. Omezen však není exportní tranzit do jiných států. Zákaz má v polovině září skončit. 

Kaczyński dnes v rozhovoru pro PR24 oznámil, že v případě neprodloužení unijního nařízení v něm bude Polsko pokračovat individuálně, informoval deník Gazeta Prawna. Místopředseda vlády a šéf vládní strany Právo a spravedlnost počítá s tím, že zbylé čtyři země budou postupovat stejně. 

"Naši ukrajinští přátelé si musí uvědomit, že neobětujeme naše zemědělství," vzkázal Kaczyński, který je považován za nejmocnějšího polského politika. "Tvrdě bráníme jejich zájmy. Chceme, aby válku vyhráli. Děláme také vše pro to, aby vyhráli, aby se stali členy NATO, ale také oni musí brát zřetel na naše zájmy," dodal. 

Ukrajinci mohou své obilí přes sousední Polsko převážet, ale Varšava se chce vyhnout počáteční chybě, kdy v zemi zůstalo takové množství ukrajinského obilí, že to vedlo k propadu cen a protestům polských zemědělců.