reklama

Třetí bylo stejně jako v minulých průzkumech protestní hnutí Kukiz 15, které má nyní desetiprocentní podporu. Výrazně si polepšil Svaz demokratické levice (SLD), který poskočil ze tří na devět procent. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu pro televizi TVN, který provedl ústav Kantar Millward Brown.

"Je to efekt kapky, kvůli níž přeteče pohár," řekl Reuters manažer Kantar Millward Brown pro styk s veřejností Kuba Antoszewski. "Spousta věcí se nakupila a vyplouvá na povrch. Tohle je významný signál," dodal.

Za možné příčiny pádu preferencí PiS označil protesty kvůli interrupcím či spor s Izraelem ohledně kontroverzního zákona, který kriminalizuje připisování odpovědnosti za zločiny holokaustu Polákům.

Obraz PiS v březnu utrpěl také tím, že bývalá premiérka Beata Szydlová nevyhověla žádostem, aby vrátila finanční prémie, které se rozhodla vyplatit sobě a svým ministrům. Ve většině případů šlo o částky převyšující desetinásobek průměrného platu. Expremiérka ale odměny hájila s tím, že její vláda si peníze tvrdou prací zasloužila.

"Výsledky průzkumů bereme s respektem a pokorou, ale víme, jak jsou vytvářeny, takže jsme plni optimismu," řekl pouze lídr PiS Jaroslaw Kaczynski.

reklama