reklama

Duda těsně porazil v nedělním finále volby hlavy státu kandidáta opoziční Občanské koalice (KO) Rafala Trzaskowského.

Dostál připomněl, že Duda i v prvním mandátu šel vládě PiS předsedy Jaroslawa Kaczyńského plně na ruku. "Realizoval cíle a plány, které Právo a spravedlnost mělo," uvedl. Duda byl členem PiS do svého zvolení hlavou státu v roce 2015, tato národně-konzervativní strana ho podporuje i nyní.

Vláda PiS nyní ponese podle Dostála plnou odpovědnost za to, aby Polsko dostala z krize po epidemii koronaviru. "Účet se bude platit po třech letech a nebudou se moci vymlouvat na nespolupracujícího prezidenta, což by byl jistě případ, kdyby se stal prezidentem Trzaskowský," řekl. Prezident může vetovat zákony a k přehlasování je v Sejmu nutná třípětinová většina, kterou kabinet nemá.

Trzaskowského výsledkem, který prohrál zhruba o 2,5procentního bodu, se podle Dostála vrátila Občanská koalice, dříve Občanská platforma, silně na politickou scénu. "Představitel platformy ukázal, že dokáže na svou stranu dostat velké množství voličů, které v předchozích volbách ztratila," podotkl.

Zajímavé bude podle Dostála sledovat, co se s liberální a proevropskou KO stane. Poukázal na nízké předpoklady k vítězství její původní kandidáty Malgorzaty Kidawové-Blońské, svázané s obdobím někdejší vlády Občanské platformy. "Když nastoupil kandidát, který nebyl tolik okoukaný, nebyl tolik spojovaný s vládami Donalda Tuska a platformou před rokem 2015, najednou získal obrovské množství hlasů," poznamenal.

Za zajímavou Dostál pokládá vysokou volební účast přes 68 procent. "Poláci jsou přesvědčeni o tom, že politika je důležitá a ovlivňuje jejich životy," míní.

Trzaskowského volili podle Dostála zejména lidé, kteří pokládají za důležité hodnoty právního státu a demokracie a také národní shodu. V Dudově případě voliči deklarovali, že je pro ně důležitá národní hrdost a kvalita života, podotkl Dostál. "Andzej Duda v kampani opakoval, že za posledních pět let se kvalita života řady lidí v Polsku výrazně zlepšila. PiS zavedlo sociální programy, které do některých chudších regionů opravdu přinesly viditelný pokrok, materiální změnu," uvedl.

reklama