Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Satirikovi v Polsku hrozí vězení, prý zneuctil národ

Strana Právo a spravedlnost (PiS)
Strana Právo a spravedlnost (PiS)
Foto: pis.org.pl

Varšava - Až tři roky vězení hrozí polskému satirikovi, který čelí obvinění, že se ve fejetonu dopustil urážky polského národa. Autor Antoni Szpak tvrdí, že nepsal o národu, ale o režimu, a obává se, že se jeho případ má stát výstrahou všem kritikům vládnutí konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS), oznámila dnes na svém webu zpravodajská televize TVN 24.

Szpak loni v prosinci v týdeníku Angora psal o Polsku jako o "divné zemi", kde při výročí založení ultrakatolické stanice Radio Maryja jejímu zakladateli skládají patolízalské holdy předseda vládnoucí strany, prezident, premiérka, ministři, poslanci a starostové, a to vše se vysílá v přímém přenosu. K takové duševní úchylce podle něj může dojít "jedině v divné, zaostalé zemi".

Prezidenta Andrzeje Dudu přitom Szpak familiárně oslovoval "Adriane" a tehdejší premiérku Beatu Szydlovou "Becia", což spíše než zdrobnělinu připomíná citoslovce používané pro bečení ovce.

Jeden z čtenářů si postěžoval prokuratuře v Lodži, že autor uráží polský národ, prezidenta a předsedkyni vlády. Prokuratura si vyžádala znalecký posudek od expertky, která dospěla k závěru, že fejeton opravdu obsahuje pasáže urážející národ, republiku, hlavu státu a další nejvyšší činitele. Následovalo obvinění podle paragrafu, který počítá až s třemi lety vězení.

"Urážím národ? V mém textu není tento výraz použit ani jedinkrát. Kritizuji autority, lísající se k faráři, kterému patří rádio a televize," řekl listu Gazeta Wyborcza Szpak s tím, že Polsko přece není církevní, ale světský stát a konkordát zaručuje odluku státu od církve. Přesto ale prezident a premiérka napsali "lokajská" blahopřání majiteli rádia Maryja a televize Trwam.

"Můj klient vinu nepřiznává. Naopak si myslí, že celá tato historka porušuje svobodu slova danou ústavou a brání mu v publicistice a umělecké činnosti," řekl satirikův advokát Michal Bukowiński s tím, že se obrátí na ombudsmana a Helsinskou nadaci lidských práv.

Szpak, který fejetony píše už čtyři desetiletí, říká, že inkriminované dílko by napsal hned znovu - a ještě ostřeji.

Témata:  Polsko Právo a spravedlnost věznice soudy politická satira

Související

Aktuálně se děje

28. dubna 2026 20:11

OBRAZEM: S Janem Potměšilem se loučili herci i obyčejní lidé. Kondolence stále přibývají

Česko se v úterý odpoledne rozloučilo s jedinečným hercem Janem Potměšilem. Umělec, jehož kariéru i osobní život zásadně poznamenal vážný úraz během sametové revoluce, zemřel 16. dubna. Bylo mu rovných 60 let. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Velryba uvízla na mělčině na pobřeží Baltského moře

Velryba Timmy je na cestě domů. Záchranářům se ho povedlo vyprostit

Záchranáři v Německu v úterý dosáhli významného pokroku při snaze o vysvobození uvízlého plejtváka dlouhoploutvého. Zvíře, kterému média přezdívají Timmy, se podařilo úspěšně navést do speciálně upraveného člunu, který by ho měl převézt do hlubších vod. Tato operace představuje další pokus o záchranu tvora, jehož boj o přežití sleduje německá veřejnost již několik týdnů.