Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rada bezpečnosti OSN odsoudila raketový test KLDR, odpověď z Pchjongjangu přišla obratem

Severní Korea
Severní Korea
Foto: Pixabay

Pchjongjang/Ženeva - KLDR dnes odmítla pondělní prohlášení Rady bezpečnosti OSN odsuzující víkendový severokorejský test rakety středního doletu. Vyslanec totalitní země zároveň kritizoval pravidelná americko-jihokorejská vojenská cvičení v oblasti Korejského poloostrova.

Severní Korea v neděli oznámila, že provedla "úspěšný test nového typu rakety země-země středního až dlouhého doletu, která je schopna nést jadernou hlavici". Střela dosáhla výšky asi 550 kilometrů a dopadla zhruba po 500 kilometrech letu do Japonského moře.

Severokorejský vyslanec při OSN zdůraznil, že všechny zbrojní zkoušky Pchjongjangu jsou "sebeobranná opatření" určená k ochraně lidu KLDR.

"Veškeré testovací odpaly jsou opatření k ochraně suverenity země a bezpečnosti občanů před přímými hrozbami nepřátelských sil," uvedl podle agentury Reuters severokorejský velvyslanec při OSN v Ženevě Han Te-song. "Z tohoto důvodu moje delegace rezolutně odmítá nejnovější prohlášení Rady bezpečnosti a všechny rezoluce OSN vůči mé zemi," dodal.

Očekává se, že v březnu uskuteční Spojené státy a Jižní Korea jako každoročně velké společné vojenské cvičení. Soul je přesvědčen, že nejnovější raketový test KLDR byl provokací, jejímž cílem bylo vyzkoušet reakci nového amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Témata:  Severní Korea OSN (Organizace spojených národů)

Související

Aktuálně se děje

10:22

20. dubna 2025 20:02

Populární žlutá rodinka předpovídá budoucnost 38 let. Přesnost tvůrců Simpsonových je až děsivá

Simpsonovi baví diváky už více než 38 let. Některé scény přitom jako by byly spíše předpovědí budoucnosti než animovaným sitkomem. Od prezidenta Donalda Trumpa, přes pandemii covidu, až po chytré hodinky nebo akvizici studia 20th Century Fox – mnohé jejich „vtipy“ se časem ukázaly jako až znepokojivě přesné předpovědi reality.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Papež František

Papež František zemřel, co bude dál? Po pohřbu zasedne konkláve

Smrt papeže Františka představuje nejen bolestnou ztrátu pro více než miliardu katolíků po celém světě, ale i okamžik, kdy se římskokatolická církev obrací ke svým hluboce zakořeněným tradicím. František se však ještě za svého života rozhodl mnohé z těchto zvyklostí pozměnit, a to ve snaze přivést církev blíže obyčejným lidem. Jeho pohřeb se tak nese v duchu jednoduchosti, pokory a odmítnutí pompéznosti, která byla s pohřby papežů dlouhá staletí spojována.