Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Severní Korea využívá tajné agentky k zahraničním misím

Kim Čing-un usoudil, že
Kim Čing-un usoudil, že "za stávající situace nastal čas zúčtovat s americkými imperialisty".
Foto: KCNA

Soul - Kolem vraždy Kim Čong-nama, nevlastního sourozence severokorejského diktátora Kim Čong-una, je stále mnoho orázek. Není jasná příčina smrti a ani motiv činu. Ve službách rozvědky KLDR by to zdaleka nebylo poprvé, co bylo i k riskantním misím využito žen.

Tři případy připomíná agentura AP:

Kim Hjon-hui

V listopadu 1987 uložili dva severokorejští agenti, kteří se vydávali za otce s dcerou, časovanou bombu do jihokorejského letadla, které letělo z Bagdádu do Soulu s mezipřistáním v Abú Zabí. Letoun se zřítil u pobřeží Barmy a na jeho palubě zahynulo všech 115 lidí.

Když oběma agentům, kteří cestovali s japonskými pasy, hrozilo na letišti v Bahrajnu zatčení, 72letý agent spáchal sebevraždu spolknutím kyanidu, který měl ve špičce cigarety. Ženě v tom policisté včas zabránili.

Poté co byla vydána do Soulu, agentka Kim, jíž bylo kolem 27, vyšetřovatelům přiznala, že útok měl za cíl narušit letní olympijské hry, které v Jižní Koreji měly začít o 10 měsíců později. Kim byla odsouzena k smrti, ale nakonec dostala milost na základě toho, že byla severokorejským režimem "svedena z cesty".

On Čong-hwa

Agentka On Čong-hwa se kolem roku 2001 dostala do Jižní Koreje, kde předstírala, že je přeběhlice ze severu. Byla zatčena a odsouzena k pěti letům vězení v roce 2008. Jihokorejským úřadům řekla, že využívala pohlavních styků k získávání citlivých informací od jihokorejských vojenských důstojníků a plánovala také několik dalších zabít. Jihokorejská média ji ihned dala přezdívku "Severokorejská Mata Hari".

Poté co byla propuštěna z vězení, On se ohradila proti přezdívce s tím, že sexu využila jako špionážního nástroje pouze jednou. Navíc se do jednoho armádního důstojníka zamilovala. Také řekla, že neuposlechla rozkazu otrávit dva ze svých jihokorejských vojenských zpravodajských zdrojů.

Ri Son-sil

V říjnu 1992 oznámila jihokorejská tajná služba, že zatkla 62 lidí za vybudování tajného jižní odnože vládnoucí severokorejské strany práce. V čele podzemní politické strany byla 75letá Ri Son-sil, která podle úřadů působila v Jižní Koreji deset let.

Ri byla údajně na 22. místě v severokorejské politické hierarchii. Zatčení se vyhnula, protože se včas vrátila do Severní Koreje v době, kdy se podzemní organizace rozpadla. Bývalý severokorejský agent zadržený kvůli jinému případu v polovině 90. let řekl, že ji doprovodil na sever v roce 1990 v ponorce.

Zadržený agent vypověděl, že severokorejský vůdce Kim Ir-sen, dědeček současného vůdce Kim Čong-una, se s Ri setkal dvakrát v jedné ze svých vil, udělil jí čestný titul a daroval jí zlaté hodinky s jeho vyrytým jménem.

Ri, která byla členkou severokorejského parlamentu, zemřela v roce 2000 a byla pohřbena na hřbitově v Pchjongjangu.

Témata:  Severní Korea Jižní Korea špionáž

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 13:46

Černochová vymění šéfa Vojenského zpravodajství. Bude jím Bartovský

Vláda ve středu na návrh ministryně obrany Jany Černochové (ODS) odsouhlasila jmenování brigádního generála Petra Bartovského ředitelem Vojenského zpravodajství (VZ). Po úterním projednání na plénu sněmovního obranného výboru tak byly splněny zákonné podmínky pro jeho jmenování.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy