Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Příměří v Donbasu? Šéfové čtyř diplomacií se dohodli, Kyjev má připomínky

Ukrajinská armáda
Ukrajinská armáda
Foto: mil.gov.ua

Mnichov - Od pondělí 20. února má platit nové příměří v Donbasu. Situace na východě Ukrajiny se v poslední době výrazně zhoršila. Boje probíhají především kolem Avdijivky severně od Doněcka.

"Účastněné strany se dohodly, že využijí svého vlivu, aby příměří nastolily." oznámil šéf německé diplomacie Sigmar Gabriel po schůzce se svými protějšky z Francie, Ruska a Ukrajiny. Současně avizoval, že další čtyřstranná schůzka o Ukrajině by měla následovat za několik týdnů.

Francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault zdůraznil, že mírové dohody z Minsku nemají alternativu. Schůzky by se podle něj měly konat tak často, jak bude nezbytné, aby se dosáhlo pokroku. Šéf ukrajinské diplomacie Pavlo Klimkin poznamenal, že "vůbec není šťastný" z toho, k čemu schůzka dospěla. "Zapotřebí jsou výsledky, nejenom prohlášení," dodal.

Velkého pokroku se nepodařilo dosáhnout ani podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova. Ten ale věří, že Kyjev a rebelové se domluví na příměří a výměně zajatců.

Ministři se podle Gabriela dnes dohodli, že budou pokračovat ve stávajícím formátu takzvané normandské čtyřky. To znamená, že mezi sebe nepřiberou Spojené státy, i když s nimi mají být v těsném kontaktu.

Témata:  Ukrajinská krize Sigmar Gabriel

Související

Aktuálně se děje

18. září 2025 9:41

Tragédie na Brněnsku: Jeden mrtvý a zraněné dítě. Nehoda se stala při předjíždění

Tragická je bilance vážné dopravní nehody, která se v úterý vpodvečer stala na obchvatu u Pohořelic na jižní Moravě. Jedna žena přišla o život, několik osob utrpělo zranění. Mezi zraněnými bylo i dítě. Nehodu vyšetřuje policie. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy