Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ceny nemovitostí ve velkých městech jsou předražené až o 30 procent, tvrdí Bundesbanka

Mnichov
Mnichov
Foto: Pixabay

Frankfurt - Obytné nemovitosti ve velkých německých městech jsou o 15 a 30 procent předražené. Uvedla to německá Bundesbanka ve své dnešní měsíční zprávě o hospodářském vývoji v zemi. Největší evropská ekonomika si ale jinak vede dobře a silně roste zejména průmyslová a stavební produkce, sdělila německá centrální banka.

"Podle současných odhadů ceny ve městech loni přestřelily o 15 až 30 procent," citovala německou centrální banku agentura Reuters. "Cenový nárůst byl zvláště výrazný u vlastnických bytů ve velkých městech," dodala banka.

Poznatek Bundesbanky může v Německu prohloubit obavy z dopadů krajně uvolněné měnové politiky Evropské centrální banky (ECB). Němci jsou skeptičtí vůči politice nulových až záporných úrokových sazeb spolu s razantními nákupy dluhopisů a bojí se, že to podkope jejich úspory a povede k růstu cen.

Němci si tradičně své domy a byty spíše pronajímají, v posledních letech je ale vzhledem k nízkým úrokům a snaze mobilizovat zahálející úspory stále více kupují. Zároveň se stále více lidí stěhuje do velkých měst, jako je Berlín, Mnichov a Frankfurt nad Mohanem, což tam vede k prudkému růstu cen nemovitostí. Loni se ceny obytných realit v Německu zvýšily o osm procent a v předešlých šesti letech rostly průměrným tempem 6,75 procenta ročně, uvádí německá centrální banka.

Meziroční inflace v Německu v lednu dál vzrostla na 1,9 procenta a dostala se na maximum za tři a půl roku. Vyhoupla se tak zhruba na úroveň, na níž chce mít inflaci v eurozóně ECB. Šéf Bundesbanky Jens Weidmann nedávno řekl, že s ohledem na růst inflace by ECB měla začít postupně ustupovat od uvolněné měnové politiky.

Témata:  Německo nemovitosti ekonomika

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:14

Víkendové počasí a dobré zprávy pro milovníky zimních radovánek

Do víkendu zbývají poslední hodiny, během nichž už mnozí lidé vyrazí za zimními radovánky na české hory. Meteorologové pro ně mají dobré zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.