nemovitosti

Ilustrační foto

Realitní trh v eurozóně by mohl při rychlém růstu úroků začít klesat

Byznys

Předražený trh nemovitostí v eurozóně by mohl začít klesat, pokud sazby hypoték porostou rychleji než inflace. Uvedla to dnes Evropská centrální banka (ECB), podle které by se tak jasně ukázalo, jak financování na dluh vede v některých zemích ke vzniku cenových bublin. Někde jsou podle ECB nemovitosti nadhodnocené až o 60 procent.

Česká národní banka

ČNB ponechávala limity hypoték bez změny

Domov

Bankovní rada České národní banky dnes nezměnila nastavení limitů ukazatelů pro poskytování hypotečních úvěrů. Nadhodnocení cen bytů se podle jejích výpočtů totiž dále mírně zvýšilo, v polovině roku 2019 se pohybovalo mezi 15 a 20 procenty, a to zejména kvůli nedostatečné nabídce bytů ve velkých městech. ČNB to oznámila v podzimní zprávě, která hodnotí zdraví domácího finančního sektoru.

Daň z nemovitosti

Češi, pozor: Termín podání přiznání k nabytí  nemovitosti za rok 2019 se nezadržitelně blíží

Domov

Daň z nemovitosti se přiznává i platí dopředu. Za rok 2019 je potřeba daňové přiznání podat do 31. ledna 2019. Povinně ho odevzdává každý, kdo se v roce 2018 stal vlastníkem nemovitosti, ale i ten, kdo v roce 2018 výrazněji upravoval nemovitost, kterou vlastnil a přiznal už dřív. V případě, že je vlastník nemovitosti neznámý, hradí daň místo vlastníka její uživatel. Na zaplacení daně je ale čas až do konce května.

úřady

Hledání v katastru nemovitostí nemusí být noční můra. Jak si usnadnit práci?

Domov

Katastr nemovitostí patří mezi stěžejní nástroje všech, kteří například plánují koupit nemovitost nebo pozemek. Práce s ním však není zdaleka tak jednoduchá, jak by si uživatelé přáli. Naštěstí pro ně je na internetu volně dostupných několik alternativ, které jsou s katastrem přímo propojené a s nimiž se pracuje o poznání jednodušeji.

sociální sítě

Domov

Počet připojení stoupá, v roce 2019 bude mít internet drtivá většina budov

Praha - Do roku 2019 by se měl podíl budov v Česku připojených k vysokorychlostnímu internetu zvýšit z předloňských 63 na 82 procent. To znamená, že počet objektů připojených komerčními poskytovateli stoupne za tři roky o téměř půl milionu na 2,7 milionu. Vyplývá to z informace ministerstva průmyslu a obchodu pro středeční jednání vlády.

domy

Ceny realit v Česku dále neporostou: tvrdí exguvernér ČNB

Byznys

Praha - Výrazný růst cen nemovitostí v Česku neznamená, že by zde byla realitní bublina. Ceny porostou i nadále, i když tempo růstu se sníží. Na diskusním setkání Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí to dnes řekl bývalý guvernér ČNB Zdeněk Tůma. Například v Praze vzrostly ceny nových bytů za posledního dva a půl roku zhruba o tři pětiny.

Ilustrační foto

V Česku se roztáčí nebezpečná spirála u nemovitostí

Domov

Praha - Česká národní banka (ČNB) dnes zveřejnila zprávu s názvem Rizika pro finanční stabilitu a jejich indikátory. Vyplývá z ní, že si finanční sektor v ČR udržuje vůči nepříznivým šokům vysokou odolnost, ta se ovšem již kvůli stagnaci celkové kapitalizace bank a růstu tržních rizik nezvyšuje. Problémem je i růst cen nemovitostí.

Jiří Zimola /ČSSD/, hejtman Jihočeského kraje

Zimolův dům? Cena pozemku byla běžná, metr vyšel na 659 korun, říká majitel parcely

Domov

České Budějovice - Cena pozemku v Lipně nad Vltavou, na němž stojí rekreační dům pro jihočeského hejtmana Jiřího Zimolu (ČSSD), odpovídala podle majitele parcely Martina Bláhy ceně běžné v místě a čase. Metr čtvereční vyšel na 659 korun, což je o devět korun víc než v případě jiných podobných parcel. Předseda představenstva krajské společnosti Jihočeské nemocnice Bláha to dnes řekl novinářům.

Hejtman Jiří Zimola (11. 4. 2014)

Hejtman Zimola se naštval: Chtěl jsem nad tím mávnout rukou, ale objevily se konspirace. Tak se podívejte...

Domov

Praha - Jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD) čelí obvinění, že byl předem informován o policejním zásahu v kauze pražské Technické správy komunikací. Kromě toho se na internetu objevilo video, které naznačilo, že je jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD) zapletený do manipulací s veřejnými zakázkami. Podle hejtmana jsou to ale jen konspirace, ke kterým se prostě musí vyjádřit.

Peníze CZK, ilustrační fotografie

Sponzoři dali miliony na pomoc dětem, penzion získal podnikatel Syrový

Domov

Praha - Sdružení manželky tehdejšího premiéra Zuzany Paroubkové před deseti lety za více než pět milionů korun koupilo a za dalších 14 milionů opravilo krkonošský penzion Michaela v Horní Malé Úpě z peněz sponzorů na pomoc dětem z dětských domovů. Rekreační zařízení tři dny před loňskými Vánocemi získal pražský podnikatel Jaroslav Syrový. O kauze informuje server HlídacíPes.org.

Aktuálně se děje

13. června 2024 9:42

Fico komunikuje s vládou, léčba ale potrvá ještě několik týdnů

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který se před měsícem stal obětí atentátu, během procesu zotavování komunikuje se členy vládní koalice. Novinářům to ve středu řekli ministr obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) a ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy