Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jenom důchod nestačí: Češi začínají zvažovat možnost zpětné hypotéky

Důchodci, ilustrační fotografie
Důchodci, ilustrační fotografie
Foto: CzechTourism.com

Praha - Lidé mezi 35 a 59 lety, kteří vlastní byt či rodinný dům, by si ve stáří mohli přilepšit k důchodu i díky své nemovitosti. Jednou možností je takzvaná zpětná hypotéka, druhou je věcné břemeno. Oba modely běžně fungují v západní Evropě.

Ukázal to výzkum Sociologického ústavu Akademie věd ČR. "Důchodová reforma nebyla zatím dokončena a generace Husákových dětí velmi brzy - tak přibližně za 20 let - vstoupí do důchodového věku. Je velmi pravděpodobné, že státní důchodový systém nebude schopen zabezpečit stejnou reálnou výši důchodu, jakou mají dnešní důchodci, proto se hledají i jiné cesty zabezpečení na stáří," řekl sociolog Martin Lux.

Experti se zaměřili na dva modely, které v zahraničí fungují. Jedním z nich je takzvaná zpětná hypotéka, druhým věcné břemeno. Lidé v bytě či domku zůstávají do konce svého života, za svou nemovitost ale dostávají od banky či kupce doživotní rentu.

Zpětná hypotéka se využívá třeba v Británii. Senioři dál bydlení vlastní a žijí v něm, banka jim za ně dá úvěr a z něj jim každý měsíc do konce života platí rentu. Po smrti úvěr splatí dědicové, nebo ho srovná prodej nemovitosti. Banka od dědiců nesmí požadovat víc než původně dohodnutou sumu úvěru.

Věcné břemeno neboli model VIAGER je rozšířený ve Francii. Lidé mohou svou nemovitost prodat, zůstanou v ní pak na "vejminku". Kupující platí při uzavření kupní smlouvy čtvrtinu tržní ceny a do konce života měsíčně posílá rentu. Hradí i opravy a daň z nemovitosti. S bytem či domem může nakládat až po smrti prodejců.

Postoje lidí k příjmu z nemovitosti ve stáří zjišťovalo loni v listopadu Centrum pro výzkum veřejného mínění, sociologové pak vedli také hloubkové rozhovory. Výsledky ukázaly, že zájem lidí mezi 35 a 59 lety o přilepšení z nemovitosti ve stáří je o něco vyšší než o dosud využívanou možnost prodeje bydlení a přestěhování se do menšího.

O zpětné hypotéce by uvažovalo sedm procent vlastníků a dalších 14 procent by se k ní přiklonilo v případě finanční tísně. O věcné břemeno na výměnku by případně stálo sedm procent majitelů bydlení a dalších 18 procent by ho zvažovalo při finančních těžkostech. "Je to tedy dohromady pětina a čtvrtina dotázaných vlastníků bydlení v tomto věku," upřesnil Lux.

Hloubkové rozhovory s lidmi od 40 do 55 let z Prahy, Brna a Sokolova pak ukázaly, že vlastnictví nemovitosti dotázaní vnímají i jako jistotu a finanční rezervu na stáří. Husákovy děti pociťují nejistotu, zda vůbec nějakou penzi od státu dostanou.

U zpětné hypotéky respondenti poukazovali na to, že by úrok neměl být příliš vysoký. Řada dotázaných měla ale k úvěrům nevoli a vnímala je jako zadlužování na stáří. Za výhodu lidé považovali to, že po splacení hypotéky může nemovitost dál zůstat v rodině. Podle socioložky Martiny Mikeszové by příjem z nemovitosti zvažovali víc lidé, kteří zažili rozvod či úmrtí partnera, zůstali sami a musí se spoléhat na sebe. V ČR podle sociologů nabízí nyní zpětnou hypotéku jedna finanční společnost, úrok je prý vysoký.

Témata:  důchody nemovitosti hypotéky

Související

Aktuálně se děje

12. května 2025 10:43

Dáda Patrasová se zhroutila. Syn pracuje na tom, aby se dostala z nejhoršího

Od smrti Aničky Slováčkové, která rozesmutnila celé Česko, již uplynul více než měsíc. Bolest je stále přítomna zejména u nejbližších, v rodině ale podle nejnovějších informací došlo k zásadnímu momentu. Jde o Aniččinu maminku Dádu Patrasovou. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

4 důvody, proč je online fakturace lepší než Excel

4 důvody, proč je online fakturace lepší než Excel

Rozjíždíte podnikání a čeká vás první faktura? Nepřidávejte si víc práce, než je nutné. Místo ručního vyplňování tabulek sáhněte rovnou po online fakturačním nástroji. Spoustu věcí vyřeší za vás – automaticky vyplní údaje na fakturách a postará se o jejich legislativní správnost. S online fakturací můžete začít hned a bez placení.