Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kauza prodeje budov Karlově univerzitě: Obžalovaní odmítli vinu

Univerzita Karlova
Univerzita Karlova
Foto: Jan Zýka, EuroZprávy.cz

Praha - Městský soud v Praze se dnes začal zabývat kauzou prodeje někdejších budov Českých drah Univerzitě Karlově. Otakar Otta, který je obžalován s dalšími sedmi lidmi včetně znalců, vinu odmítl.

Budovy Českých drah v Opletalově ulici v centru Prahy získal podle obžaloby Otta jako předseda představenstva společnosti Apuro v roce 2007. Apuro podle spisu koupila budovy za cenu záměrně podhodnocenou znalcem Vladimírem Pažoutem, čímž dráhy přišly zhruba o 73 milionů.

Firma budovy v roce 2010 prodala za 402,5 milionu Karlově univerzitě, i když se obvyklá cena pohybovala okolo 300 milionů korun. Nákup navíc dotovalo 372 miliony korun ministerstvo školství. Investiční záměr se podle obžaloby u ministerstva podařilo prosadit za použití zkreslených posudků dalších tří znalců - Karla Urbana, Jana Konty a Lenky Kučerové. Obžalobě čelí ještě Pavel Kabát, který nákup budov společností Apuro podle spisu financoval, a Stanislav Sadovský.

Obžaloba tvrdí, že se prodej budov uskutečnil po dohodě Otty s vedoucím univerzitního odboru rozvoje Petrem Kosteleckým. To ale Otta odmítá. "S panem Kosteleckým jsem se potkal až v závěru toho jednání (s univerzitou), kdy jsme řešili technické věci, takže nechápu, jak by mohl být se mnou účasten na údajném podvodném jednání," řekl Otta soudu.

S obžalobou nesouhlasí ani Kostelecký. "Odmítám, že bych se podílel, v době zpracování znaleckých posudků jsem se se znalci nikdy nesetkal," řekl dnes. Vinu odmítají i znalci, kteří dnes před soudem vypovídali, za závěry svých znaleckých posudků si prý stojí.

Témata:  České Dráhy Univerzita Karlova nemovitosti

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.