Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Česku se roztáčí nebezpečná spirála u nemovitostí

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: www.kdechcibydlet.cz

Praha - Česká národní banka (ČNB) dnes zveřejnila zprávu s názvem Rizika pro finanční stabilitu a jejich indikátory. Vyplývá z ní, že si finanční sektor v ČR udržuje vůči nepříznivým šokům vysokou odolnost, ta se ovšem již kvůli stagnaci celkové kapitalizace bank a růstu tržních rizik nezvyšuje. Problémem je i růst cen nemovitostí.

ČNB již loni v červnu ve zprávě o finanční stabilitě označila za nejvýznamnější riziko roztáčení spirály mezi cenami nemovitostí a úvěry na jejich pořízení. "Podmínky pro naplňování tohoto rizika nadále existují. Nově provedený modelový odhad indikuje ke druhému čtvrtletí 2017 nadhodnocení cen bytů o zhruba deset procent," uvádí centrální banka.

Ta dále konstatovala, že většina bank splňuje souhrnný kapitálový požadavek s dostatečnou rezervou. "Kapitálové přebytky domácích bank se mohou ovšem postupně snižovat vlivem růstu úvěrových portfolií a výplaty dividend," upozornila.

Podíl úvěrů se selháním na celkových úvěrech se snížil na 3,1 procenta. Tím se přiblížil nejnižším hodnotám z roku 2007 (2,6 procenta). "Vývoj bankovního sektoru zůstal v průběhu prvních tří čtvrtletí roku 2017 příznivý," konstatovala ČNB.

Centrální banka ale upozornila, že řada finančních institucí nedodržovala doporučená omezení ČNB ohledně výše hypoték. V dubnu 2017 banka doporučila neposkytovat hypotéky nad 90 procent LTV (poměr výše úvěru k hodnotě zástavy) a omezit i hypotéky nad 80 procent. Takových nově uzavřených hypoték mohou banky poskytnout jen 15 procent. "Podíl úvěrů poskytnutých s LTV 80-90 procent činil ve druhém čtvrtletí 2017 28 procent, čímž byl na agregované úrovni překročen doporučený podíl o 13 procentních bodů," uvádí dokument.

Témata:  ČNB banky nemovitosti byty

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.