banky

ČSOB

Banky hlásily výpadky webových služeb kvůli kybernetickému útoku

Domov

Pět velkých českých bank se dnes potýkalo s výpadky svých internetových služeb. Problémy na webu či na twitteru ohlásila hlásí Komerční banka, Česká spořitelna, ČSOB, Air Bank a Fio banka. Podle vyjádření jejich tiskových oddělení se banky staly terčem takzvaných DDoS útoků. S podobnými problémy se v pondělí potýkala řada polských bank a úřadů, které se staly cílem proruské hackerské skupiny NoName057(16). Ta se posléze přihlásila i k útokům v Česku.

Credit Suisse, ilustrační fotografie

Byznys

Švýcarská banka UBS převezme za tři miliardy franků rivala Credit Suisse

Největší švýcarská banka UBS převezme v záchranné operaci zhruba za tři miliardy franků (CHF; téměř 73 miliard Kč) svého dlouholetého rivala Credit Suisse, jehož problémy začaly ohrožovat finanční systém. Banky to dnes uvedly na společné tiskové konferenci se zástupci vlády, centrální banky a regulačních úřadů. UBS za menšího konkurenta zaplatí svými akciemi.

Česká národní banka

ČNB: V ČR nepůsobí banky s podobným modelem jako padlé v USA

Byznys

V českém bankovním sektoru nepůsobí banky s podobným obchodním modelem, jako měly americké Sillicon Valley Bank (SVB) a Signature Bank, které se dostaly do problémů. Na dotaz ČTK to dnes uvedla viceguvernérka České národní banky (ČNB) Eva Zamrazilová. České banky jsou podle ní dobře kapitálově vybavené. Páteční krach SVB byl největším pádem americké banky od roku 2008, následně úřady uzavřely i Signature Bank.

Silicon Valley Bank

Americká SVB zkrachovala, je to největší bankovní krach v USA od roku 2008

Byznys

Kalifornské bankovní regulační orgány dnes uzavřely SVB Financial Group, mateřskou společnost Silicon Valley Bank. Krach SVB je největším bankrotem banky v USA od roku 2008, kdy vrcholila finanční krize, uvedla agentura AP. Správcem banky byla jmenována Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC). Ta uvedla, že aktiva banky činí 209 miliard USD (4,6 bilionu Kč) a vklady 175,4 miliardy USD.

Ilustrační fotografie.

Byznys

Bankovní asociace nabízí místo daně až 50 miliard Kč na podporu ekonomiky

Česká bankovní asociace (ČBA) nabízí podporu ekonomiky, která by byla alternativou k dani z mimořádných zisků a přinesla by státu až 50 miliard Kč. Návrhy zahrnují podporu dostupného bydlení, financování Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI), dopravních projektů, pomoc občanům při pokrytí finančních závazků, investice do digitalizace státu a spolupráci s Národní rozvojovou bankou (NRB).

Ropa, ilustrační fotografie

Jedna z evropských bank zpracuje platbu za tranzit ruské ropy

Byznys

Jedna z evropských bank se rozhodla zpracovat platbu za tranzit ruské ropy přes Ukrajinu. Odstranila tak příčinu přerušení dodávek ropovodem Družba do střední Evropy. Informovala o tom dnes agentura Reuters, která se odvolává na slovenskou společnost Slovnaft a na zdroj obeznámený se situací.

Česká národní banka

K zaslání peněz na cizí účet nebude od příštího roku nutné znát číslo účtu příjemce

Byznys

K zaslání peněz na cizí účet nebude od příštího roku nutné znát číslo účtu příjemce, bude stačit jeho telefonní číslo. ČTK o tom dnes informovala Česká bankovní asociace (ČBA), která s Českou národní bankou (ČNB) spolupracuje na projektu nové služby takzvaných plateb na kontakt, které zjednoduší posílání peněz mezi lidmi. Namísto čísla účtu v internetovém či mobilním bankovnictví bude stačit zadat mobilní číslo příjemce platby.

Rubl, ilustrační foto

Ruská centrální banka snížila úrok o tři procentní body na 11 procent

Byznys

Ruská centrální banka dnes na mimořádném zasedání svého měnového výboru snížila základní úrokovou sazbu o tři procentní body na 11 procent. Inflační tlaky se podle ní díky posílení rublu zmírňují a podobně klesají inflační očekávání domácností a podniků, oznámila banka. Ekonomiku navíc čeká pokles, který bude z velké části výsledkem válečného tažení ruských vojsk na Ukrajinu.

Ilustrační foto

Byznys

Velké banky podle analýzy se zvyšováním úroků na spořících účtech nespěchají

Velké bankovní domy, u kterých má peníze uloženo nejvíce lidí, se zvyšováním úroků na spořících účtech přes postupné zvyšování sazeb České národní banky (ČNB) nespěchají. Vyšší úroky nabízejí menší banky, které se snaží přilákat nové klienty právě vysokými úroky. Ty jsou však velmi často podmíněné dalšími investičními produkty dané banky. Vyplývá to z aktuální analýzy společnosti Portu, kterou dnes poskytla ČTK.

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku

Ukrajinští uprchlíci si v Česku založili už 100.000 bankovních účtů

Domov

Uprchlíci z Ukrajiny si v Česku založili více než 100.000 bankovních účtů a další přibývají. Přímo v asistenčních centrech vznikají nyní stovky nových smluv denně. ČTK to dnes řekl mluvčí České bankovní asociace Radek Šalša. Banky tak podle něj pomáhají přetíženým úřadům práce.

Ekonomika, ilustrační fotografie

Šéf banky BIS: Svět je možná na prahu nové inflační éry

Byznys

Svět stojí před novou érou vyšší inflace a úrokových sazeb, protože zhoršující se vztahy mezi Západem, Ruskem a Čínou a následky covidu-19 způsobují obrat v globalizaci. Uvedl to dnes šéf Banky pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) Augustín Carstens.

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku

Byznys

Uprchlíci z Ukrajiny si v Česku založili 70.000 bankovních účtů

Lidé z Ukrajiny už si v Česku založili desítky tisíc účtů. Na začátku tohoto týdne jich bylo přibližně 70 000 a další rychle přibývají. Přímo v asistenčních centrech pak vzniká víc než tisícovka nových smluv denně. Banky tak pomáhají přetíženým Úřadům práce. Pro identifikaci osob je navíc možné využít zjednodušenou metodiku. Server Globe24.cz o tom ve stanovisku informovala Česká bankovní asociace.

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy