Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Maďarsko se rozhodlo odejít z Ruskem kontrolované Mezinárodní investiční banky

Maďarsko
Maďarsko
Foto: Pixabay

Maďarská vláda se rozhodla stáhnout své zástupce a odejít z Ruskem kontrolované Mezinárodní investiční banky (IIB), na jejíž tři vysoce postavené představitele o den dříve uvalily Spojené státy sankce. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na maďarské ministerstvo hospodářství.

Mezinárodní investiční banka (IIB) je finanční instituce, jejíž ústředí se v roce 2019 přemístilo z Moskvy do Budapešti. Akcionářem IIB byla také Česká republika a další země někdejšího východního bloku, nicméně tehdejší prezident Miloš Zeman před rokem podepsal výpověď dohody o vzniku banky. Odešlo také Polsko a Slovensko, zatímco Rumunsko by tak mělo učinit v červnu, píše Reuters.

Maďarsko mělo na konci ledna v IIB zhruba 25procentní podíl, což byl podle internetových stránek banky druhý největší podíl po Rusku s jeho více než 45 procenty.

Webové stránky vg.hu s odvoláním na své zdroje obeznámené se situací o něco dříve uvedly, že maďarská vláda dospěla k závěru, že účast v bance už nemá smysl, a rozhodla se své zástupce stáhnout. Server neuvádí konkrétní jména, podle Reuters byl jedním ze zástupců v IIB maďarský ministr pro hospodářský rozvoj Márton Nagy, který zasedal v radě guvernérů.

Nové americké postihy míří na tři současné nebo bývalé vysoce postavené představitele banky - dva Rusy a jednoho Maďara. Americký velvyslanec v Budapešti David Pressman ve středu uvedl, že Spojené státy si dělají starosti kvůli tomu, že současná maďarská vláda stále s nadšením pěstuje vztahy s Ruskem. Pressman také uvedl, že maďarský kabinet odmítl znepokojení Američanů v souvislosti s bankou, kterou označil za "neprůhlednou kremelskou platformu".

Maďarsko se pod vedením premiéra Viktora Orbána jako jediná země EU chová vstřícně vůči Rusku navzdory jeho invazi na Ukrajinu. Blízké vztahy s Moskvou udržuje zejména v energetice. Šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó v úterý v Moskvě dohodl prodloužení smlouvy o nákupu většího množství ruského plynu, než stanovuje dlouhodobý kontrakt. Jednal tam také o rozšíření jaderné elektrárny Paks, které má na starosti ruský Rosatom.

Témata:  Maďarsko banky Rusko

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 12:17

Poslanci si přidali. Platy si zvedli o sedm tisíc

Platy vrcholných politiků se v letošním roce zvýší o téměř sedm procent, zatímco v následujících letech budou růst maximálně o pět procent ročně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.