Maďarská vláda se rozhodla stáhnout své zástupce a odejít z Ruskem kontrolované Mezinárodní investiční banky (IIB), na jejíž tři vysoce postavené představitele o den dříve uvalily Spojené státy sankce. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na maďarské ministerstvo hospodářství.
Mezinárodní investiční banka (IIB) je finanční instituce, jejíž ústředí se v roce 2019 přemístilo z Moskvy do Budapešti. Akcionářem IIB byla také Česká republika a další země někdejšího východního bloku, nicméně tehdejší prezident Miloš Zeman před rokem podepsal výpověď dohody o vzniku banky. Odešlo také Polsko a Slovensko, zatímco Rumunsko by tak mělo učinit v červnu, píše Reuters.
Maďarsko mělo na konci ledna v IIB zhruba 25procentní podíl, což byl podle internetových stránek banky druhý největší podíl po Rusku s jeho více než 45 procenty.
Webové stránky vg.hu s odvoláním na své zdroje obeznámené se situací o něco dříve uvedly, že maďarská vláda dospěla k závěru, že účast v bance už nemá smysl, a rozhodla se své zástupce stáhnout. Server neuvádí konkrétní jména, podle Reuters byl jedním ze zástupců v IIB maďarský ministr pro hospodářský rozvoj Márton Nagy, který zasedal v radě guvernérů.
Nové americké postihy míří na tři současné nebo bývalé vysoce postavené představitele banky - dva Rusy a jednoho Maďara. Americký velvyslanec v Budapešti David Pressman ve středu uvedl, že Spojené státy si dělají starosti kvůli tomu, že současná maďarská vláda stále s nadšením pěstuje vztahy s Ruskem. Pressman také uvedl, že maďarský kabinet odmítl znepokojení Američanů v souvislosti s bankou, kterou označil za "neprůhlednou kremelskou platformu".
Maďarsko se pod vedením premiéra Viktora Orbána jako jediná země EU chová vstřícně vůči Rusku navzdory jeho invazi na Ukrajinu. Blízké vztahy s Moskvou udržuje zejména v energetice. Šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó v úterý v Moskvě dohodl prodloužení smlouvy o nákupu většího množství ruského plynu, než stanovuje dlouhodobý kontrakt. Jednal tam také o rozšíření jaderné elektrárny Paks, které má na starosti ruský Rosatom.
Související
11. října 2024 18:44
5. října 2024 22:59
30. srpna 2024 20:03
25. srpna 2024 18:25
22. srpna 2024 10:08