Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ČNB varuje: Ceny nemovitostí v Česku rostou nejrychleji v EU, navíc jsou nadhodnocené

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Friendly Friends

Praha - Česká národní banka (ČNB) dnes upozornila, že růst cen nemovitostí v Česku je největší v EU a překonává svá dosavadní maxima. Centrální banka proto rozšířila loňské doporučení ohledně poskytování hypoték.

"Ceny nemovitostí se již loni se dostaly na maxima a čísla za první čtvrtletí ukazují, že byla maxima překročena. Růst cen je tak nejrychlejší v EU a podle našich analýz jsou ceny bytů v ČR mírně nadhodnocené," uvedl ředitel odboru finanční stability ČNB Jan Frait.

Také tempo růstu objemu úvěrů na bydlení je podle něj velmi rychlé a roste zároveň průměrná částka úvěrů. "To podporuje růst cen nemovitostí a to se vrací do (růstu) úvěrů. Stávající dynamika není udržitelná," dodal.

Podle zprávy ČNB meziroční růst cen bydlení v Česku v loňském čtvrtém čtvrtletí o 11 procent patřil mezi nejvyšší v EU. Tempo růstu cen bytů zároveň podle Zprávy o finanční stabilitě výrazně převýšilo tempo růstu mezd.

Doporučení ohledně poskytování hypoték se bude nově vztahovat na všechny poskytovatele úvěrů, a současně i na další úvěry, které jsou klientovi poskytnuty poté, co získá hypoteční úvěr.

Naposledy ČNB zpřísnila podmínky od dubna. Klienti musí mít například naspořeno aspoň deset procent vlastních peněz pro čerpání úvěru zajištěného nemovitostí. Banky podle Fraita vyvinuly velkou aktivitu, aby limity dodržely. Upozornil ale, že obcházení limitů kombinací více úvěrů je v rozporu s doporučeními ČNB. "Banky musí respektovat pravidlo, že žadatel o úvěr na nákup bytu používá alespoň zčásti vlastní zdroje," uvedl.

Témata:  hypotéky ČNB nemovitosti bydlení

Související

Aktuálně se děje

26. července 2025 9:07

Další soud mezi Hanychovou a Soukupem. Tentokrát nejde o Rozárku

Agáta Hanychová a Jaromír Soukup se nerozešli zrovna v dobrém, proto ostatně vedou spor ohledně péče o společnou dceru Rozárku. V červenci se ale otevřela u soudu další kauza. Možná by ale nemusela mít dlouhého trvání. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Evropská unie

Komentář

EU si chce navýšit příjmy o více než 1000 miliard korun ročně. Čechům by kvůli tomu zdražil život

Evropská unie se Čechům v příštích letech dramaticky prodraží. Takže vlastně historicky vůbec poprvé vážně vyvstává otázka, jak dlouho ještě členství v EU zůstane pro Česko účetně plusové. Zatím tomu tak ještě je. Vždyť letos v prvním pololetí Česko do bruselské kasy odvedlo o 24 miliard méně, než z ní získalo. Zlomový však může být už tento týden navržený rozpočet EU na období let 2028 až 2034, ale i roky předtím, 2026 a 2027.