Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sazby hypoték stouply na 5,8 pct, objem klesl meziměsíčně o 15 procent

domácnosti
domácnosti
Foto: Pixabay

Úroková sazba u nově poskytnutých hypoték v srpnu vzrostla na 5,76 procenta z červencových 5,42 procenta. Průměrná sazba je tak nejvyšší od začátku roku 2010. Banky a stavební spořitelny poskytly hypoteční úvěry za deset miliardy korun, což je proti červenci pokles o 15 procent.

Meziroční propad zrychlil na 78 procent. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace (ČBA) Hypomonitor. Do něj dodávají data všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.

"Objem i počet hypoték v srpnu dále meziměsíčně klesl a byl nejslabší v historii časové řady od ledna 2020. Využijeme-li pro delší srovnání v čase i oficiální statistiku ČNB, srpnový objem poskytnutých hypoték byl nejnižší od ledna 2016. Hypoteční trh tak letos citelně ochlazuje, což je důsledek kombinace vysokých sazeb, přísnějších úvěrových pravidel ze strany ČNB, růstu obav z vývoje ekonomiky a obecně vysokých cen nemovitostí,“ uvedl hlavní ekonom ČBA Jakub Seidler. Za celý letošní rok propadla podle něj aktivita na hypotečním trhu o více než polovinu.

Objem skutečně nově poskytnutých hypoték, tedy bez refinancování, v srpnu klesl o 1,6 miliardy na 8,2 miliardy Kč. Jde také o nejslabší objem od začátku roku 2016. Objem refinancovaných úvěrů činil v srpnu 1,8 miliardy Kč. Počet nově poskytnutých hypoték se snížil o 15 procent na 2813. Meziroční propad i v případě skutečně nových hypoték v srpnu zesílil, a to na 75 procent v případě objemu a 71 procent u počtu hypoték. Za první polovinu letošního roku byl objem i počet poskytnutých hypoték meziročně nižší o 44 procent.

Ceny poskytnutých hypoték postupně dohánějí nabídkové ceny, které se v minulých měsících pohybovaly v poměrně širokém rozmezí od šesti do sedmi procent v závislosti na konkrétních parametrech hypotéky. V posledních týdnech však byly nabídkové ceny již vesměs stabilní, což i s ohledem na vývoj tržních úrokových sazeb naznačuje, že se hypoteční sazby patrně již dostaly na svůj vrchol.

"Úrokové sazby u hypoték už pravděpodobně narazily na svůj strop. Očekáváme, že v dalších měsících budou sazby stabilní, nebo budou jen velmi mírně klesat. Vzhledem k vývoji sazeb rychle klesá počet lidí, kteří si mohou dovolit financovat své nové bydlení. Nelze opomenout ani vysoké ceny nemovitostí,“ upozornil ředitel produktového managementu Raiffeisen stavební spořitelny Michal Noha.

Průměrná hypotéka v posledních měsících mírně klesá a v srpnu byla nepatrně pod třemi miliony Kč, kde byla naposledy v závěru roku 2020. Loni v listopadu byla průměrná hypotéka nejvyšší, když činila 3,46 milionu Kč.

Růst hypotečních sazeb o jeden procentní bod znamená pro průměrnou hypotéku zvýšení měsíční splátky o zhruba 1500 Kč. Ve srovnání s dvouprocentní úrokovou sazbou, která byla na trhu běžná v dřívějších letech, tak znamená šestiprocentní sazba nárůst měsíční splátky u průměrné hypotéky o 6000 až 7000 Kč.

Témata:  hypotéky domácnosti

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.