Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sazby hypoték přesáhly 5,8 procenta, objem klesl meziměsíčně o 30 procent

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Jan Zýka, EuroZprávy.cz

Úroková sazba u nově poskytnutých hypoték v září mírně vzrostla na 5,83 procenta ze srpnových 5,73 procenta. Průměrná sazba je tak nejvyšší od začátku roku 2010. Banky a stavební spořitelny poskytly hypoteční úvěry za 7,2 miliardy korun, což je proti srpnu pokles o 30 procent.

Meziroční propad zrychlil na 82 procent. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace (ČBA) Hypomonitor. Do něj dodávají data všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.

Jde o třetí dvouciferný pokles objemu hypoték v řadě. Ve srovnání se zářím předminulého roku je objem nižší o tři čtvrtiny. Úroková sazba u skutečně nových hypoték se dále pohybovala kolem 5,8 procenta. Růst uskutečněných hypotečních sazeb tak zpomalil, což společně s vývojem nabídkových sazeb podle odborníků naznačuje, že hypoteční sazby dosáhly svého vrcholu. Nabídkové sazby v posledních měsících vesměs stagnují, v některých případech mírně klesají.

"Pokles trhu způsobený zejména vysokými úrokovými sazbami a nejistotou v podobě vysokých cen energií přinesl na trh několik nových trendů. Tím prvním je výrazně vyšší poptávka po energeticky úsporných nemovitostech," uvedl místopředseda představenstva Hypoteční banky Vlastimil Nigrin. Dalším je podle něj rostoucí nabídka rekreačních nemovitostí na trhu.

Ze statistik dále vyplývá, že objem skutečně nově poskytnutých hypoték, tedy bez refinancování, v září klesl na šest miliard Kč ze srpnových 8,2 miliardy Kč. Objem refinancovaných úvěrů dosáhl v září 1,2 miliardy Kč. Také počet nově poskytnutých hypoték meziměsíčně klesl téměř o třetinu na 2054. Průměrný měsíční počet v první polovině roku byl 6000, loni pak 9500.

"Objem i počet poskytnutých hypoték v září dále meziměsíčně výrazně poklesl, přitom měsíc září býval v mnoha dřívějších letech z pohledu hypoteční aktivity obdobný nebo spíše i mírně silnější než srpen. Výrazný utlum aktivity na hypotečním trhu ilustruje i fakt, že se objem nově poskytnutých hypoték v září dostal na nejslabší úroveň od začátku roku 2014. Hypoteční trh tak v posledních měsících výrazně propadl následkem vysokých hypotečních sazeb, přísnějších úvěrových pravidel, růstu obav z vývoje ekonomiky a obecně vysokých cen nemovitostí," uvedl hlavní ekonom ČBA Jakub Seidler.

Průměrná hypoteční sazba se dostala na nejvyšší úrovně za posledních 20 let, na obdobně vysokých úrovních se sazby pohybovaly také v letech 2008 a 2009. "Počínající pokles cen nemovitostí může mít vliv i na trh s hypotékami. Zájemci o hypotéku budou mít motivaci s koupí domu či bytu vyčkávat kvůli poklesu jejich cen. Aktuálně proto nevidím žádné důvody pro zpětné oživení hypotečního trhu," řekl vedoucí hypotečních služeb Air Bank Marek Richter.

Průměrná hypotéka mírně klesá a v září stejně jako v srpnu se pohybovala nepatrně pod třemi miliony Kč, kde byla naposledy v závěru roku 2020. S přísnějšími pravidly ČNB a vysokými úrokovými sazbami zvyšujícími měsíční splátky totiž musely některé domácnosti zamýšlenou hypotéku snížit. Loni v listopadu byla průměrná hypotéka nejvyšší a činila 3,46 milionu Kč.

Témata:  hypotéky

Související

Aktuálně se děje

11. července 2025 8:26

Poslední z velkých hvězd je ve Varech. Skarsgård bude v Česku i o víkendu

Do Karlových Varů již ve čtvrtek dorazila poslední z velkých festivalových hvězd, která okoření závěr letošního 59. ročníku filmové přehlídky. Dnes a zítra se mohou přítomní fanoušci kinematografie setkat se Stellanem Skarsgårdem.

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.