reklama

O sporu informovala agentura APA. „Podle schengenských pravidel se mohou takové deportace uskutečnit jen po dohodě s maďarskými úřady," uvedl ředitel maďarské pohraniční policie László Balázs. To se ale podle něj nestalo

Asi šedesátku zadržených migrantů rakouští policisté poslali zpět za hranice poblíž hraničního přechodu Hegyeshalom už v neděli. Podle policejní mluvčí rakouské spolkové země Burgenland, která s Maďarskem sousedí, policisté vykázali migranty zpět za hranici, nešlo tedy o deportaci v pravém slova smyslu.

A takový postup je podle ní zcela legální. Mluvčí vyjádřila překvapení nad reakcí Maďarska na praxi, která je podle ní naprosto běžná. Dodala, že maďarské úřady informovány byly.

Podobný případ se stal už v lednu poblíž rakousko-maďarského hraničního přechodu Heiligenkreuz. Policie zadržela osm migrantů ze Sýrie a z Iráku. Když se migranti vydali do Rakouska, vykázali je místní policisté zpět za hranice do Maďarska. Maďarští pohraničníci se jim v tom pokoušeli několik hodin bránit, nakonec ale migranty do země vpustili. Maďarsko samotné denně za hranice vykazuje desítky migrantů, kteří se do země dostávají přes jižní hranice se Srbskem.

reklama