Polsko ministerstvo zahraničí podle agentury AP uvedlo, že poslalo Evropské unii v reakci na doporučení bloku týkající se právního státu v této zemi dopis. „Jde o poslední krok v patové situaci mezi populistickou varšavskou vládou a úředníky EU obávajícími se oslabování demokratických standardů,“ uvádí agentura.

Ministerstvo zahraničí v pondělí oznámilo, že jeho odpověď pro Evropskou komisi zdůrazňuje, že se Polsko zavázalo k demokracii, a proto je otevřené návrhům. Obvinilo ale zároveň místopředsedu Evropské komise Franse Timmermanse, který silně kritizoval polské kroky, že Polsko marginalizuje a porušuje jeho národní suverenitu.

Vládnoucí strana v Polsku - Právo a spravedlnost (PiS) - po svém výrazném vítězství v parlamentních volbách učinila několik kontroverzních kroků k upevnění moci. Patřily k nim také personální změny v ústavním soudu i rychle předložená novela zákona o něm. Tu ovšem sami soudci odmítli jako protiústavní.

Spekulovalo se také o tom, že Evropská komise bude chtít Varšavu potrestat nejpřísnějšími sankcemi, které se v takových případech předpokládají, tedy zbavení Polska hlasovacích práv v EU. Polsko ale podle některých komentářů může na svůj odpor doplatit při projednávání rozpočtu EU, kde hrozí, že by mohlo přijít o hodně ze společných finančních fondů.

reklama