Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Obyvatelé Náhorního Karabachu v referendu podpořili novou ústavu i název

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Jerevan - Voliči v Náhorním Karabachu schválili v pondělním referendu změny v ústavě této arménské enklávy, která se před lety v krvavé válce odtrhla od Ázerbájdžánu. Prezident získá další pravomoci a "stát" dostal nové jméno.

Jen necelá desetina voličů hlasovala proti přechodu k prezidentské formě vlády, uvedl server Newsarmenia.

Nová ústava také mění název "státu" na Arcach, což podle dostupných zdrojů je pojmenování používané za dob starověké Arménie. V ústavě je ale podle serveru zmínka, že oba názvy - Arcach a Náhorní Karabach - jsou shodné.

Ústava také ruší funkci premiéra a zavádí novou: státního ministra koordinujícího činnost ostatních ministrů. Ve 24 bodech vyčísluje široké pravomoci hlavy státu. Prezident Bako Saakjan označil referendum za krok vpřed při budování státu.

Plebiscit sledovalo 104 zahraničních pozorovatelů, včetně skupiny poslanců Evropského parlamentu. Ázerbájdžánské ministerstvo zahraničí pohrozilo, že je zařadí na "černou listinu" nežádoucích osob.

Proti referendu protestovalo Baku, které už čtvrt století marně usiluje o návrat Náhorního Karabachu pod svou správu a sousední Arménii obviňuje z okupace ázerbájdžánského území.

Témata:  Náhorní Karabach Arménie Ázerbájdžán referendum

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.