Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Obyvatelé Náhorního Karabachu v referendu podpořili novou ústavu i název

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Jerevan - Voliči v Náhorním Karabachu schválili v pondělním referendu změny v ústavě této arménské enklávy, která se před lety v krvavé válce odtrhla od Ázerbájdžánu. Prezident získá další pravomoci a "stát" dostal nové jméno.

Jen necelá desetina voličů hlasovala proti přechodu k prezidentské formě vlády, uvedl server Newsarmenia.

Nová ústava také mění název "státu" na Arcach, což podle dostupných zdrojů je pojmenování používané za dob starověké Arménie. V ústavě je ale podle serveru zmínka, že oba názvy - Arcach a Náhorní Karabach - jsou shodné.

Ústava také ruší funkci premiéra a zavádí novou: státního ministra koordinujícího činnost ostatních ministrů. Ve 24 bodech vyčísluje široké pravomoci hlavy státu. Prezident Bako Saakjan označil referendum za krok vpřed při budování státu.

Plebiscit sledovalo 104 zahraničních pozorovatelů, včetně skupiny poslanců Evropského parlamentu. Ázerbájdžánské ministerstvo zahraničí pohrozilo, že je zařadí na "černou listinu" nežádoucích osob.

Proti referendu protestovalo Baku, které už čtvrt století marně usiluje o návrat Náhorního Karabachu pod svou správu a sousední Arménii obviňuje z okupace ázerbájdžánského území.

Témata:  Náhorní Karabach Arménie Ázerbájdžán referendum

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 20:24

Na boj s extrémním počasím míří rekordní částka. Má zachránit desítky milionů lidí

Zelený klimatický fond (GCF) schválil rekordní grant ve výši 103,2 milionu dolarů na posílení systémů včasného varování v sedmi zemích, které jsou silně ohroženy klimatickými změnami. Projekt, který povede Rozvojový program OSN (UNDP), bude trvat pět let a přinese přímý prospěch více než 78 milionům lidí v Antigui a Barbudě, Kambodži, Čadu, Ekvádoru, Etiopii, Fidži a Somálsku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

AfD (Alternativa pro Německo)

Volby v Německu: Scholzův pád se očekává, překvapením může být AfD

V Německu začaly klíčové volby do spolkového parlamentu. Ty mohou přinést zásadní změny nejen pro samotnou zemi, ale i pro Evropu jako celek. Očekává se, že současný kancléř Olaf Scholz bude nahrazen konzervativcem Friedrichem Merzem, jehož CDU/CSU se v průzkumech pohybuje kolem 30 procent. Hlavním otazníkem však zůstává, jak velkou podporu získá krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD), která si vydobyla druhé místo a osciluje okolo 20 procent.