Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vláda Jihoafrické republiky vypověděla členství v ICC protiústavně, tvrdí tamní soud

Jihoafrická republika
Jihoafrická republika
Foto: Pixabay

Johannesburg - Vláda Jihoafrické republiky musí odvolat své rozhodnutí o odstoupení od Mezinárodního trestního soudu (ICC), protože bylo v rozporu s ústavou. Verdikt dnes vynesl ústavní soud JAR.

Kabinet měl podle justice napřed získat podporu parlamentu, což neučinil. "Rozhodnutí vlády oznámit generálnímu tajemníkovi OSN (jihoafrické) odstoupení od ICC bez souhlasu parlamentu je protiústavní a neplatné," uvedl podle agentury AFP soud.

Justice tak vyhověla stížnosti podané hlavní opoziční stranou, napsala agentura AP.

O zrušení členství v ICC začala JAR uvažovat v roce 2015 poté, co Pretorie sklidila kritiku za to, že nezadržela súdánského prezidenta Umara Bašíra, když byl v zemi krátce na návštěvě. Jihoafrický nejvyšší odvolací soud tehdy uvedl, že vláda Jacoba Zumy porušila závazky vůči ICC. Bašíra stíhá ICC kvůli podezření ze spáchání genocidy.

Pravomoc ICC neuznávají například USA, Rusko, Čína nebo Izrael. Česká republika se k tribunálu připojila v roce 2009.

Témata:  Jihoafrická republika ICC EuroZprávy.cz

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.