Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kdo se pokoušel zmanipulovat americké volby? Investigativní novináři ukazují prstem na Obama

Barack Obama, americký prezident
Barack Obama, americký prezident
Foto: kremlin.ru

Wahington - Za manipulací při amerických prezidentských volbách nestálo Rusko, jak se dodnes tvrdilo, ale administrativa exprezidenta Spojených států Baracka Obamy. Tvrdí to investigativní oddělení serveru Daily Caller.

Server uvádí, že americké Ministerstvo vnitřní bezpečnosti ve 14 tisících případech nabouralo státní volební systém ve státě Indiana v období od 1. listopadu do 16. prosince. Útoky se odehrály v době, kdy byl guvernérem státu Mike Pence, nynější viceprezident.

Podle serveru jde o druhý útok úředníků ministerstva proti jednomu z amerických států, který měl za cíl chránit úřad prezidenta Baracka Obamy a zvýšit národní bezpečnost. Stejný tým počítačových odborníků se totiž pokoušel v roce 2016 desetkrát proniknout do volebního systému ve státu Georgie.

Senátorka za stát Indiana Connie Lawsononová serveru potvrdila, že k útokům skutečně došlo. "Víme, že v období od 1. listopadu do 16. prosince došlo k asi 15 tisícům skenů v různých časech," uvedla. 

Federální úředníci přitom podle pravidel ministerstva nemohou pronikat do státních systémů bez výslovného souhlasu státu. Georgie ani Indiana ale takový souhlas neudělily, byť nabídku obdržely.

"Odmítli jsme pomoc ministerstva, protože sledování našeho volebního systému jsme zvládali velmi dobře," uvedl pro server indianský státní tajemník Thomas Vessely.

"Předpokládám, že se to stalo proto, že jsem nastupující prezidentkou Národní asociace státních tajemníků a proto, že jsme odmítli pomoc ministerstva," doplnila Lawsonová. Inspekce ministerstva nyní zahájila rozsáhlé vyšetřování celé kauzy.

Podle Lawsonové byl ale pokus americké vlády neúspěšný. Navzdory velkému rozsahu těchto skenů se nepovedlo proniknout do systému registrace voličů. "Jeden průnik na volební webové stránky se povedl, byly ale zastaralé, takže to k ničemu nebylo," podotkla.

Vládní nasazení odborníků na počítačové technologie a systémy by by podle odborníků mohlo poukazovat na vyvíjející se nový nástroj proti politickým protivníkům. Vědecký pracovník James Scott, z Ústavu pro kritické technologické infrastruktury a člen think tanku Cybersecurity se obává, že by vláda tímto systémem mohla také zavádět cenzuru.

"Cenzura byla vždy základním stavebním kamenem světa. Takže cenzura v digitální době je prostě jen přenesená metoda," upozornil a dodal: "Dokážu si představit, že se ve federálních agenturách objevují agresivní manažeři."

Ministerstvo se ale brání a tvrdí, že z jejich strany k žádným útokům nedošlo. "Otázku důvěry našich partnerů ve veřejném a soukromém sektoru bereme vážně a budeme s nimi spolupracovat, aby se odstranily obavy. Ministerstvo neprovádí prohledávání sítí nebo systémů bez spolupráce a souhlasu vlastníka systému," uvedl pro Daily Caller mluvčí resortu.

Viceprezident Mike Pence se k celé věci vyjádřil jen zdrženlivě. Skrze svého mluvčího Marca Lottera vzkázal, že Lawsonovou zná osobně a v případě Indiany a hackerských útoků v ní má naprostou důvěru. "Viceprezident má v indianské úřady naprostou důvěru," dodal Lotter.

Lawsonová je ale celou kauzou znepokojena a informovala o ní příslušné zastupitele státu. "Poslali jsme dopisy našim lidem v Kongresu a guvernérovi, aby věděli, co se zde odehrálo," dodala.

Témata:  USA volby v USA Donald Trump Barack Obama

Aktuálně se děje

26. dubna 2024 9:26

Putin se plánuje v květnu vydat na návštěvu do Číny

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že se plánuje v květnu vydat na návštěvu do Číny. Bude to jeho první zahraniční cesta od opětovného zvolení do prezidentské funkce, která má posílit vztahy mezi Moskvou a Pekingem. Uvedla to agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy