reklama

Chezríová je z Íránu, kosmetický salon provozuje v iráckém kurdském městě Irbíl, ale dva dny v měsíci pobývá mezi uprchlíky, aby, jak říká, "zkrášlila ženy, které přišly o všechno a o sebedůvěru především".

V uprchlickém táboře Hasanšám je 3600 žen, které tam dorazily v minulých dnech, když prchly před boji v Mosulu. Zanechaly tam domácnost a s sebou si nepřinesly téměř nic. Boje o Mosul trvají od loňského října.

Nejprve váhaly svěřit se do rukou neznámé ženě a vzdálit se od manžela. Pak se ale asi desítka z nich nechala od Šnúr přesvědčit a vkročily do improvizovaného kadeřnictví této usměvavé Kurdky.

"Nabízím stříhání vlasů, úpravu obočí a obličeje, ale ony žádné speciální požadavky nemají. Chtějí jen, abych se jim věnovala," řekla agentuře AFP tato jednatřicetiletá kadeřnice.

Třicetiletá matka rodiny Mirfat sleduje pozorně Šnúřiny ruce, dívá se, jak roztírá vosk na stáhnutou tvář mladé dívky a pak ho jediným tahem odtrhává. "V Mosulu, než tam vtrhl Islámský stát, jsem pracovala v kosmetickém salonu a pohled na to ve mně vyvolává emoce," přiznává žena.

Čtyřiatřicetiletá Azhar přišla do tábora teprve před dvěma dny. Riskovala život, aby se dostala přes řeku Tigris a unikla ze západního Mosulu, který je stále v rukou bojovníků Islámského státu. "Obyvatelé tam už po týdny nemají nic. Ceny se rychle zvyšují, není už nic jiného než brambory, mouka a čočka," vypráví Azhar a třese se při tom vzteky. Úsměv se jí ale rychle vrací při pohledu do zrcadla. "Nevěřila bych, že by mě obyčejné stříhání vlasů mohlo tak potěšit," libuje si.

Není jediná, která má znovu úsměv na tváři. Kadeřnictví se rychle zaplnilo desítkami žen, které se smějí, sundávají si závoj a čekají, až jim Šnúr zastřihne vlasy.

"Tady v táboře pro ženy nic není. Jsou tady holiči, kteří se starají o muže, hry pro děti, ale pro nás nic," říká třiadvacetiletá matka dvou dětí Gháda. Safa, která sedí vedle ní, dodává: "Máme obličej spálený sluncem, potřebujeme krémy, hygienické zboží. Nemáme ani podprsenky."

0 komentářů Napište svůj názor

reklama