reklama

Mezi obránci devíti staveb jsou hlavně mladí Izraelci a evakuaci se snaží zabránit. Vylezli i na střechy. Na policisty pokřikovali urážky a pálili pneumatiky. Policie byla na místě od časného rána a podle svědků si většina obyvatel domů už sbalila své věci.

Ve středu má podle izraelských sdělovacích prostředků začít demolice staveb. Domy byly postaveny v židovské osadě Ofra, ale bez povolení, takže byly nelegální i z hlediska izraelského práva.

Majitelé chtěli, aby byly domy jen zapečetěny, protože doufají, že budou moci uplatnit nový zákon, který povoluje legalizovat některé osady postavené na soukromých palestinských pozemcích. Parlament jej přijal v únoru, avšak soudy tvrdí, že tato norma nebude moci být uplatněna retroaktivně.

Podobný případ zažil Izrael na začátku února při evakuaci osady Amona. Při potyčkách s policí bylo zraněno přes 50 lidí, většinou policistů. V osadě žilo 300 lidí a ani na ni se nedá retroaktivně uplatnit nový zákon. Podle něj je možné vyvlastnit soukromou palestinskou půdu pod 4000 stavbami v osadách. Původní majitelé dostanou odškodné ve formě peněz nebo jiného pozemku.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama