reklama

Islámský stát při bojích s iráckou armádou ztrácí území a bojovníky, proto se uchyluje ke stále zoufalejším krokům. Už mu nestačí sebevražední atentátníci, kterých má navíc nedostatek, a proto umisťují radikálové bomby na psy.

Vyplývá to z videa, které zveřejnili islámští teroristé. Na záda štěněte připevnili několik kusů trhaviny a psa vypustili do válečného pole. Irácké vládní jednotky měly jediné štěstí, výbušnina z nějakého důvodu nevybuchla. Mohly ji proto ze zvířete odvázat. Pokud by ale explodovala zabila by několik lidí.

Islamisté se rozhodli nasadit do boje vše co mají a povolat do akce bezpilotní letouny a dětské sebevražedné zabijáky. Jako smrtící zbraň použili bezpilotní letoun poprvé v říjnu loňského roku. Dron explodoval v Iráku po přistání a zabil dva kurdské bojovníky a těžce zranil dva francouzské příslušníky zvláštních jednotek.

Jak přesně dron fungoval a jestli byla bomba umístěná na letounu odpálena na dálku nebo měla časový spínač není jasné. Nová taktika ale představuje obrovskou hrozbu, protože bezpilotní letouny mohou létat poměrně velké vzdálenosti a teroristé jsou při jejich explozi ukryti v bezpečí. Navíc na ně nově instalují držáky na granáty, čímž se z dronů stávají kamikaze letouny.

Drony ale nejsou jedinou novinkou, kterou islamisté povolali do akce. Podle nové nahrávky se v bojích začaly angažovat také malé děti, takzvaná "mláďata chalífátu", která radikálové cvičily pro boj s "bezvěrci".

Ofenziva u Mosulu, která začala loni 17. října a která je největší iráckou vojenskou operací od invaze vedené Američany v roce 2003, ale i přesto pokračuje. Armáda začala proti IS bojovat z východu, severu a jihu. Západní polovinu města IS ale stále drží.

1 komentář (Poslední 09.03. 07:40) Napište svůj názor

reklama