reklama

Maďarský ministr hospodářství Mihály Varga varuje, že brexit může urychlit vytvoření dvourychlostní Evropské unie, což ohrožuje rozvoj východních členů EU, kteří nepatří do eurozóny, a potenciálně tak může dojít k zažehnutí sociálníchhh nepokojů.

Zóna jednotné měny se může ukázat jako dělicí čára mezi základními evropskými státy a zbytkem, uvedl Varga v pondělí v rozhovoru pro Bloomberg. Nicméně zopakoval, že Maďarsko zatím nemá zájem přijímat euro. Odchod Velké Británii z Evropské unie, který téměř nevyhnutelně povede k uvalení obchodních tarifů na Británii, sníží ekonomický růst Maďarska až o 0,4 procenta procentního bodu v průběhu tří let, řekl.

„Je tu reálná hrozba, že po brexitu někteří velmi silní hráči, kteří upřednostňují dvourychlostní Evropu, budou říkat, že ti, kdo jsou v eurozóně jsou v jedné skupině, a ti, kteří jsou mimo eurozónu, jsou prostě mimo," řekl Varga. „Hrozí, že se rozdíl mezi rozvinutými a méně rozvinutými členskými státy EU nebude výrazně zmenšovat," uvedl s tím, že tato situace může přinést „potenciál pro vznik sociálních nepokojů“.

„Vzhledem ke krizi eura maďarský premiér Viktor Orban zmiňoval rozdíl v bohatství západních zemích většinou patřících do eurozóny jako důvod pro odkládání přijetí eura v Maďarsku do nekonečna. Pobaltské státy Estonsko, Lotyšsko a Litva, stejně jako Slovensko a Slovinsko - bývalé komunistické východoevropské země, které vstoupily do EU spolu s Maďarskem - od té doby přijaly euro. Polsko a Česká republika patří mezi ty, kteří zůstali mimo a drží si svou nezávislou měnovou politiku,“ připomíná Bloomberg.

Například podle německé kancléřky Angely Merkelové je Evropa dvou rychlostí již dnes realitou. Některé země mají euro a jiné ne, některé jsou členy schengenského prostoru a jiné ne, připomněla. Všechny druhy spolupráce uvnitř EU ale podle ní musí být otevřené všem členským zemím. 

0 komentářů Napište svůj názor

reklama