Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sociální nepokoje v EU? Problémy se mohou dotknout i Česka, varuje Budapešť

Evropská Unie
Evropská Unie
Foto: European Union

Brusel/Budapešť – Zevnitř Evropské unie se ozývají hlasy, které navrhují, aby se skupina stala „dvourychlostní“. V podstatě by tak došlo k oddělení fungování eurozóny od zbytku EU. Některým zemím se to ale nelíbí.

Maďarský ministr hospodářství Mihály Varga varuje, že brexit může urychlit vytvoření dvourychlostní Evropské unie, což ohrožuje rozvoj východních členů EU, kteří nepatří do eurozóny, a potenciálně tak může dojít k zažehnutí sociálníchhh nepokojů.

Zóna jednotné měny se může ukázat jako dělicí čára mezi základními evropskými státy a zbytkem, uvedl Varga v pondělí v rozhovoru pro Bloomberg. Nicméně zopakoval, že Maďarsko zatím nemá zájem přijímat euro. Odchod Velké Británii z Evropské unie, který téměř nevyhnutelně povede k uvalení obchodních tarifů na Británii, sníží ekonomický růst Maďarska až o 0,4 procenta procentního bodu v průběhu tří let, řekl.

„Je tu reálná hrozba, že po brexitu někteří velmi silní hráči, kteří upřednostňují dvourychlostní Evropu, budou říkat, že ti, kdo jsou v eurozóně jsou v jedné skupině, a ti, kteří jsou mimo eurozónu, jsou prostě mimo," řekl Varga. „Hrozí, že se rozdíl mezi rozvinutými a méně rozvinutými členskými státy EU nebude výrazně zmenšovat," uvedl s tím, že tato situace může přinést „potenciál pro vznik sociálních nepokojů“.

„Vzhledem ke krizi eura maďarský premiér Viktor Orban zmiňoval rozdíl v bohatství západních zemích většinou patřících do eurozóny jako důvod pro odkládání přijetí eura v Maďarsku do nekonečna. Pobaltské státy Estonsko, Lotyšsko a Litva, stejně jako Slovensko a Slovinsko - bývalé komunistické východoevropské země, které vstoupily do EU spolu s Maďarskem - od té doby přijaly euro. Polsko a Česká republika patří mezi ty, kteří zůstali mimo a drží si svou nezávislou měnovou politiku,“ připomíná Bloomberg.

Například podle německé kancléřky Angely Merkelové je Evropa dvou rychlostí již dnes realitou. Některé země mají euro a jiné ne, některé jsou členy schengenského prostoru a jiné ne, připomněla. Všechny druhy spolupráce uvnitř EU ale podle ní musí být otevřené všem členským zemím. 

Témata:  Maďarsko EU eurozóna

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy