reklama

Skupina, která si říká „Uprchlíci, vítejte v Dánsku“, tvrdí, že je jejím cílem pomocí metody pasívní rezistence, kterou se proslavil Mahátma Gándhí, zabránit uprchlíkům ve vstupu do letadla, které pronajala dánská vláda. Stroj má odmítnuté žadatele dopravit do Kábulu.

„Budeme dělat vše, co je v našich silách, abychom zajistili, že se nebudou moci dostat do letiště. Jsme odhodláni zde sedět a pasivně vzdorovat," uvedl Søren Warburg, mluvčí skupiny, pro list Politiken. „Neustoupíme stranou, ani když nám to bude nařízeno.“

Dodal, že věří, že deportace jsou „morálně neobhajitelné", protože deset neúspěšných žadatelů o azyl doma v Afghánistánu riskuje své zdraví a dokonce i život. Warburg také řekl, že doufá, že protest alespoň oddálí jejich návrat a že také zvýší povědomí o dánském programu navracení neúspěšných žadatelů o azyl. 

Zcela opačně to pak vidí antiimigrační Dánská lidová strana, která vyzvala policii, aby se s demonstranty tvrdě vypořádala a aby je z letiště odstranila – a to i za použití síly. „Proti výtržníkům musí být podniknuty tvrdé kroky. Jednají přímo proti dánským zájmům, a proto Dánská lidová strana očekává, že budou násilně odstraněni,“ komentoval akci Martin Henriksen, mluvčí strany pro imigraci.

Skupina podporující uprchlíky tvrdí, že jeden z mužů, který čelí deportaci, má vážné problémy se srdcem, které nemohou být v Afghánistánu léčeny. Warburg řekl, že skupina byla informována o plánovaném vyhoštění samotnými uprchlíky, kteří jsou v současnosti drženi ve vězení Ellebæk, kde čekají na deportaci. 

„Přestože úřady neoznámily nic oficiálně, jsme docela jisti, že se to stane," řekl Warburg. „Policie má za úkol poslat pryč cizince, kteří nechtějí odejít dobrovolně, když imigrační úřady řešily jejich případ a dospěly k závěru, že nemají nárok na právní pobyt v Dánsku,“ píše se v prohlášení Dánské lidové strany.

reklama