Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zůstaňte s námi, vyzvala Mayová Skoty. Sturgeonové poslala jasný vzkaz

Theresa Mayová
Theresa Mayová
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Glasgow - Britská premiérka Theresa Mayová dnes vyzvala skotské nacionalisty, aby přestali usilovat o odtržení od Británie. Řekla jim, že za svůj zásadní úkol považuje, aby Anglie, Skotsko, Wales a Severní Irsko "odešly z EU jako jediné Spojené království".

Mayová vyzvala skotské konzervativce, aby "jasně a hlasitě" usilovali o zachování "drahocenné unie".

Zatímco celá Británie v loňském plebiscitu podpořila vystoupení z EU v poměru 52 ku 48 procentům, voliči ve Skotsku byli výrazně proti a 62 procent z nich podpořilo setrvání království v unii.

Skotská první ministryně Nicola Sturgeonová a její spojenci hrají podle Mayové kolem nového referenda "politické hry" a jsou myšlenkou na odchod z Británie "posedlí". Během svého projevu se ministerská předsedkyně zmínila o některých výdobytcích minulosti, které dali světu Skotové žijící v Británii, o budoucnosti země po odchodu z EU se však téměř nevyjadřovala.

Skotská národní strana (SNP) s nelibostí sleduje, jak Mayová vede Británii k "tvrdému" brexitu zaměřenému na omezení počtu přistěhovalců z unijních zemí i za cenu rizika potenciálního ukončení volných obchodních vztahů se zbývajícími 27 státy EU.

Témata:  Skotsko Brexit Nicola Sturgeonová Theresa Mayová

Související

Aktuálně se děje

21. června 2026 20:32

Charlotte Gott vydala novou píseň. Fanoušci jsou u vytržení

Dvacetiletá Charlotte Gott v neděli večer představila svůj druhý hudební počin s názvem I Could Be Mine, který doprovodil také nový videoklip. Dcera Karla Gotta tak pokračuje v odhalování svého chystaného debutového alba, jehož vydání je naplánováno na podzim. Zatímco její první singl In Too Deep vyvolal mezi posluchači spíše rozpačité reakce, novinka zaznamenala u fanoušků výrazně pozitivnější ohlasy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy