reklama

Video pořízené po znovudobytí Palmýry tento týden podle Abdalkaríma ukazuje, že IS nestihl od prosince udělat tolik škod. "Mysleli jsme, že situace bude mnohem horší, domnívali jsme se, že IS dokončí dílo zkázy z první okupace," uvedl ředitel syrské vládní agentury pro antické památky a muzea Mamún Abdalkarím.

"Velmi jsme se obávali, že kompletně zničí římské divadlo," uvedl. Z lednových satelitních snímků totiž vyplynulo, že radikálové z IS poškodili mimo jiné právě část divadla ze druhého století. Poničen byl podle lednových snímků i tetrapylon, tedy sloupoví ze 3. století, které stojí před divadlem.

"Kromě předchozího poškození se zdá stav divadla dobrý, sdělil Abdalkarím. Podle něj bude moci být zničená sekce zrestaurována, jako už tomu jednou bylo, než byla znovu poškozena.

Palmýru znovu dobyla syrská vládní vojska za podpory ruského letectva ve čtvrtek. Týden předtím oznámilo Turecko, že syrští rebelové s jeho podporou získali kontrolu nad severosyrským městem Al-Báb. Radikálové z IS ale stále ovládají značná území na východě Sýrii a také na severozápadě Iráku.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama