reklama

List uvedl, že kancléřka Angela Merkelová a její ministři se 12. září 2015 dohodli, že pošlou tisíce policistů, kteří měli následující večer uzavřít hranice. Tento plán byl údajně zastaven jen několik hodin předtím, než měli být policisté vysláni.

Německo podle deníku změnilo názor poté, co někteří úředníci na mimořádném zasedání německého ministerstva vnitra vyjádřili obavy z uzavření hranic.

S odkazem na rozhovory s několika nejmenovanými vysoce postavenými úředníky Welt am Sonntag uvedl, že ministři nechtěli převzít zodpovědnost za rozhodnutí, které by mohlo být nezákonné podle německého i evropského práva. Možnost, že by se objevily nepopulární obrázky policistů blokujících ženy a děti, vyvolala natolik velké obavy, že Německo úplně změnilo názor a povolilo vstup do země všem žadatelům o azyl, píše AP.

Německé ministerstvo vnitra uvedlo v prohlášení pro AP, že tuto informaci nemůže "potvrdit, vyvrátit".

Pokud by byl plán realizován, je pravděpodobné, že by tisíce migrantů na podzim 2015 uvízly někde na cestě směrem na sever Evropy. Nakonec však do Německa za poslední tři měsíce roku 2015 přišlo než půl milionu lidí - většinou Syřané, Iráčané a Afghánci prchající konflikty ve svých domovských zemích.

Uskutečnění původního plánu by také znamenalo ostrý obrat pro Merkelovou, která jen pár dní předtím otevřela hranice Německa pro migranty, kteří uvízli v Maďarsku. Tehdy argumentovala humanitárními důvody.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama