Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jižní Korea se potýká s masivními protesty, zemřeli tři lidé

Jižní Korea, ilustrační foto
Jižní Korea, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Soul - Nejméně tři oběti a desítky zraněných si vyžádaly páteční střety mezi stoupenci a odpůrci sesazené jihokorejské prezidentky Pak Kun-hje.

Jihokorejská policie je dnes v pohotovosti kvůli obavám, že střety budou pokračovat, informovala agentura AP.

Policie v hlavním městě Soulu vyslala do ulic zhruba 20.000 mužů, aby oddělili znepřátelené tábory. Demonstranti během několika posledních týdnů, kdy skandál sílil, zabrali ulice kolem prezidentského paláce a rozdělili je na sféry stoupenců a odpůrců Pak Kun-hje.

Páteční rozhodnutí soudu završilo pád první jihokorejské prezidentky. Pak Kun-hje byla zvolena v roce 2012 díky vlně konzervativní nostalgie přiživené vzpomínkou na jejího zabitého otce, který sice zemi vládl jako diktátor, ale učinil jihokorejskou ekonomiku jednou z nejsilnějších na světě. Postupně ale následoval rozklad jejího mandátu, když do ulic vyšly miliony protestujících lidí.

Sesazení z prezidentského úřadu mimo jiné znamená, že Pak Kun-hje ztratila imunitu a může být stíhána v souvislosti s korupčním skandálem. Prokuratura 65letou političku viní z úplatkářství, vydírání a zneužití moci.

Témata:  Jižní Korea demonstrace Pak Kun-hje 1

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:09

Další hvězda v nemocnici. Tereza Ramba posílá fanouškům dobrou zprávu

Na seznam hvězd českého šoubyznysu, které v poslední době skončily v péči lékařů, přibyla Tereza Ramba. Fanouškům sice neozřejmila, co přesně jí je, vážné zdravotní problémy ale přiznala. Podle svých slov je naštěstí z nejhoršího venku.

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.