Bratislava - Na Slovensku byly nelegálně zaměstnávány stovky Srbů, například v továrně firmy Samsung. Bratislava chce problém řešit i ve spolupráci s dalšími zeměmi, včetně ČR, kde si pracovní agentury zřídily pobočky v reakci na zpřísnění podmínek podnikání na Slovensku.
Aféra vypukla po článcích srbských medií o pracovních podmínkách Srbů na Slovensku. Bratislava v reakci uskutečnila kontroly v pracovních agenturách.
"Problém nastal v tom, že některé agentury dočasného zaměstnávání nejenže obcházejí zákon, ale dokonce falšují dokumenty, které souvisejí se zaměstnáváním občanů Srbské republiky na Slovensku. Občané Srbské republiky byli podvedeni, jsou zde nelegálně a pracovali na Slovensku bez sociálního pojištění," řekl slovenský ministr sociálních věcí Ján Richter, který se dnes sešel se svým srbským kolegou Aleksandarem Vulinem.
Jedna z prověřovaných agentur zprostředkovala zaměstnání 680 Srbům na Slovensku tak, že v Maďarsku, kde si založila pobočku, zfalšovala dokumenty. Právě prostřednictvím zahraničních poboček se sídlem ve státech EU, ze kterých pak formálně vysílají pracovníky na Slovensko již v rámci unijního volného pohybu osob, se agentury snaží podle Richtera obcházet přísnější podmínky k podnikání na Slovensku.
V Srbsku, které není členem EU, žije početná slovenská komunita, jejíž příslušníci mají mnohem jednodušší podmínky při hledání práce na Slovensku než obyvatelé jiných zemí mimo EU. "Náš pracovník neví, kde, u koho a za kolik bude pracovat. Nemají sociální ani důchodové pojištění," řekl na tiskové konferenci Vulin.
Témata: Slovensko, Srbsko, pracovní agentury
Související
18. listopadu 2024 17:25
16. listopadu 2024 18:52
16. listopadu 2024 7:38
16. listopadu 2024 6:57
29. října 2024 9:09
23. října 2024 19:46