reklama

Peskov v rozhovoru pro CNN popřel jakoukoliv spolupráci mezi ruskou vládou a předsedou kampaně Donalda Trumpa. Svou posedlostí ohledně ruského vměšování Američané sami sebe pouze ponižují, myslí si.

„Odpověď je velmi jednoduchá. Ne,“ uvedl ruský mluvčí Dmitrij Peskov, když byl dotázán na kontakty mezi zástupci Ruska a členy Trumpovy kampaně. „A skutečnost, že je Rusko v tomto smyslu démonizováno, je pro nás velmi zvláštní. Opravdu nás to mrzí, protože to - celá ta situace - nás odvádí ze snahy zlepšit naše vztahy,“ myslí si mluvčí Kremlu.

Americká zpravodajská komunita identifikovala Rusko jako viníka série kybernetických útoků v průběhu prezidentských voleb a došla k závěru, že Kreml se snažil pomoci Trumpovi vyhrát volby nad demokratickou kandidátkou Hillary Clintonovou. Peskov, který trvá na tom, Putinova vláda nemá žádné úmysly vměšovat se do vnitřních záležitostí jiné země, uvedl, že Kreml se najednou stal pro USA „noční můrou", čímž se podle něj USA pouze ponižují.

„Upřímně nemůže pochopit, proč Američané a američtí politici zahájili tento proces sebeponižování. Ponižujete sami sebe, když říkáte, že nějaká země může zasahovat do vašeho volebního procesu,“ tvrdil Peskov pro CNN. Pro Kreml by podle něj bylo „jednoduše nemožné“ tak snadno ovlivnit volby v „nejmocnější zemi na světě“ s „velmi, velmi stabilní politickou tradicí."

Kongresové výbory zahájily jednání související s Ruskem a rozsahem případných vazeb mezi Trumpovými spolupracovníky a ruskými úředníky. Několik lidí z prezidentského štábu se mělo sejít se Sergejem Kisliakem, ruským velvyslancem ve Spojených státech. Je mezi nimi i bývalý poradce pro národní bezpečnost Michael Flynn a ministr spravedlnosti Jeff Sessions..

Peskov trvá na tom, že předmětem diskusí nebylo nic neobvyklého. „To je jeho práce. Mluvil o bilaterálních vztazích" řekl Peskov o Kisliakovi. „Mluvil o tom, co se děje ve Spojených státech, abychom to v Moskvě lépe chápali. To je to, co dělá každý velvyslanec Ruska v zahraničí, každý velvyslanec Spojených států v zahraničí, mimo jiné i v Moskvě,“ dodal Peskov.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama