reklama

Áder (57) byl v pondělí zvolen na další pětileté období díky hlasům poslanců vládních stran. Je považován za blízkého spolupracovníka předsedy vlády Viktora Orbána, a to přes občasné názorové neshody s ním.

"S potěšením konstatuji, že se naše země těší výborné úrovni vzájemných vztahů a že úspěšně rozvíjejí spolupráci v rámci EU, NATO i V4. Jsem rád, že se z Visegrádské čtyřky nestal pouze diskuzní klub, ale že přináší hmatatelné výsledky v oblasti regionálního rozvoje, soudržnosti středoevropského regionu i koordinace společných pozic," uvedl Zeman v telegramu, jehož text zveřejnil Pražský hrad.

"Bude mi potěšením přivítat Vás i s Vaší chotí na Pražském hradě a pevně věřím, že ze svých pozic přispějeme k dalšímu upevnění česko-maďarského přátelství," napsal Zeman.

Áder je spoluautorem reformy soudnictví, která u orgánů Evropské unie vzbudila obavu o nezávislost maďarské justice. Podílel se také na změně volebního systému, která podle opozice zvýhodňuje stranu Fidesz. K některým Orbánovým kontroverzním reformám měl ale výhrady.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama