Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bývalá jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje dorazila k výslechu, lidem se omluvila

Jižní Korea, ilustrační foto
Jižní Korea, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Soul - Jihokorejská exprezidentka Pak Kun-hje se dnes dostavila k výslechu a dle prokuratury bude trvat dlouho do noci místního času. Sesazená hlava státu se veřejnosti omluvila.

"Omlouvám se lidem. Při vyšetřování budu upřímně spolupracovat," řekla před vstupem do budovy státního zastupitelství.

Bylo to její první přímé vystoupení poté, co jihokorejský ústavní soud potvrdil prosincové rozhodnutí parlamentu o sesazení hlavy státu, a 10. března Pak Kun-hje definitivně zbavil moci.

Politička je podezřelá z úplatkářství, vydírání a zneužití pravomoci. Po zbavení funkce prezidentky Pak Kun-hje nechrání imunita, a může být tak trestně stíhána.

Korupční skandál se točí kolem důvěrnice odvolané prezidentky Čche Son-sil, která čelí podezření, že s využitím svých vazeb na hlavu státu nutila jihokorejské firmy, aby darovaly miliony dolarů nadacím, které ona sama řídila. Bývalá prezidentka se podle prokuratury na braní úplatků přímo podílela.

Nástupce Pak Kun-hje zvolí Jihokorejci 9. května. V řádném termínu se měly prezidentské volby konat až v prosinci. Podle průzkumů je favoritem vůdce liberální opozice Mun Če-in.

Témata:  Jižní Korea Pak Kun-hje 1

Související

Aktuálně se děje

10:27

Nevydařená dovolená v Egyptě. Marie Růžičková se hlasitě rozčiluje

Česko momentálně s napětím sleduje mistrovství světa v hokeji, jehož se jako hráč i trenér v minulosti opakovaně zúčastnil Vladimír Růžička. V posledních letech ale zažil ústup ze slávy. Šampionát i tak jistě sleduje, zatímco jeho manželka Marie vyrazila na dovolenou do Egypta. Letošní zážitek ze severoafrické země je zatím speciální. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Žralok bílý (Carcharodon carcharias)

Žraločí útoky: Proč tito mořští predátoři útočí na lidi a jak se riziku vyhnout?

Žraloci jsou odjakživa opředení mýty a strachem. Filmy jako Čelisti vytvořily v očích veřejnosti obraz krvelačných predátorů, kteří číhají těsně pod hladinou a vyčkávají na lidské oběti. Skutečnost je však mnohem méně dramatická – a mnohem zajímavější. Žraločí útoky na lidi jsou sice reálným jevem, ale z hlediska pravděpodobnosti se jedná o extrémně vzácné události. Přesto však existují a čas od času dojde k tragickým následkům. Proč k těmto útokům dochází a jak jim můžeme předejít?