Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bývalá jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje dorazila k výslechu, lidem se omluvila

Jižní Korea, ilustrační foto
Jižní Korea, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Soul - Jihokorejská exprezidentka Pak Kun-hje se dnes dostavila k výslechu a dle prokuratury bude trvat dlouho do noci místního času. Sesazená hlava státu se veřejnosti omluvila.

"Omlouvám se lidem. Při vyšetřování budu upřímně spolupracovat," řekla před vstupem do budovy státního zastupitelství.

Bylo to její první přímé vystoupení poté, co jihokorejský ústavní soud potvrdil prosincové rozhodnutí parlamentu o sesazení hlavy státu, a 10. března Pak Kun-hje definitivně zbavil moci.

Politička je podezřelá z úplatkářství, vydírání a zneužití pravomoci. Po zbavení funkce prezidentky Pak Kun-hje nechrání imunita, a může být tak trestně stíhána.

Korupční skandál se točí kolem důvěrnice odvolané prezidentky Čche Son-sil, která čelí podezření, že s využitím svých vazeb na hlavu státu nutila jihokorejské firmy, aby darovaly miliony dolarů nadacím, které ona sama řídila. Bývalá prezidentka se podle prokuratury na braní úplatků přímo podílela.

Nástupce Pak Kun-hje zvolí Jihokorejci 9. května. V řádném termínu se měly prezidentské volby konat až v prosinci. Podle průzkumů je favoritem vůdce liberální opozice Mun Če-in.

Témata:  Jižní Korea Pak Kun-hje 1

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.