Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Janukovyč vyplácel Manaforta. Mám dokumenty, které to dokazují, tvrdí ukrajinský poslanec

Viktor Janukovyč
Viktor Janukovyč
Foto: BBC

Kyjev/Washington – Ukrajinský poslanec Serhij Leščenko dnes médiím předložil dokumenty, které dokazují, že bývalý šéf volebního štábu Donalda Trumpa Paul Manafort podle tajně inkasoval statisíce dolarů od ukrajinské Strany regionů. Dít se tak mělo v době vlády proruského prezidenta Viktora Janukovyče. Informuje o tom agentura Unian.

Leščenko, bývalý dlouholetý zástupce šéfredaktora listu Ukrajinska pravda, působí nyní ve vedení křesťanskodemokraticky orientované parlamentní strany Demokratická aliance. Svá slova dokládá dokumenty, hodnověrnost jejich obsahu ale nelze ověřit. Leščenko prý dokumenty o této transakci získal od osob, které užívaly bývalou Manafortovu kyjevskou kancelář po jeho odjezdu z Ukrajiny. V ní se údajně výkazy o finančních operacích našly.

Manafort rezignoval z funkce šéfa Trumpova volebního týmu loni v srpnu právě kvůli obviněním, že pobíral peníze od Janukovyče a jeho lidí. Americká média ho v této souvislosti obvinila i z kontaktů s agenty ruské rozvědky, což Manafort popírá. Na Ukrajině působil v letech 2007 až 2012 jako politický konzultant Janukovyčova režimu, který udržoval těsné styky s Moskvou.

Už loni v létě se v americkém tisku objevily informace o tom, že Manafort dostal od ukrajinských politiků značnou hotovost. Důkazy prý tehdy našla ukrajinská protikorupční prokuratura.

Leščenko nyní přišel s verzí, že Manafort tajně v říjnu 2009, tři měsíce před prezidentskými volbami na Ukrajině, dostal od Strany regionů 750.000 dolarů (18,7 milionů korun). Peníze prý byly na jeho konto zaslány přes středoasijský Kyrgyzstán nikoli za poradenství, ale jako fiktivní platba od firmy Neocom Systems, která sídlí v daňovém ráji v Belize. Šlo údajně o úhradu za prodej počítačů.

Manafortův mluvčí Jason Maloni agentuře AP řekl, že tvrzení ukrajinského poslance je nepodložené a musí být „šmahem odmítnuto".

Kauza údajných styků Trumpova štábu s ruskou rozvědkou je nyní v centru pozornosti amerických politiků i médií. Záležitostí se zabývá několik výborů amerického Kongresu, podle tvrzení vyšetřovatelů se ruské tajné služby během loňské volební kampaně snažily poškodit demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou a pomoci Trumpovi. Konkrétní důkazy o vědomé spolupráci Trumpova týmu s Moskvou však předloženy nebyly.

Témata:  Ukrajina Viktor Janukovyč USA

Související

Aktuálně se děje

24. července 2025 16:22

Drsné pozadí vztahu Bena Afflecka: Gwyneth Paltrow prozradila, co se dělo v posteli

Herečka Gwyneth Paltrow (52) se znovu dostává do centra pozornosti, tentokrát kvůli pikantním odhalením v nové biografii Gwyneth: The Biography od autorky Amy Odellové. Kniha, která vyjde 29. července, přináší řadu nečekaných podrobností o jejím intimním životě – včetně její někdejší vášnivé romance s hercem Benem Affleckem (52).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Donald Trump

Komentář

Trump ve snaze porazit Čínu obětuje i ty nejbližší spojence. Role USA jako morální autority končí

Není to Rusko, Írán ani Evropská unie, co dnes budí amerického prezidenta Donalda Trumpa ze spaní. Skutečným geopolitickým soupeřem, který určuje jeho zahraničněpolitickou agendu, je Čína. Peking se v posledních letech stal nejen konkurentem, ale v řadě oblastí již i přímým rivalem, který Spojené státy dohání – a v některých směrech dokonce jasně překonává.