Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Janukovyč vyplácel Manaforta. Mám dokumenty, které to dokazují, tvrdí ukrajinský poslanec

Viktor Janukovyč
Viktor Janukovyč
Foto: BBC

Kyjev/Washington – Ukrajinský poslanec Serhij Leščenko dnes médiím předložil dokumenty, které dokazují, že bývalý šéf volebního štábu Donalda Trumpa Paul Manafort podle tajně inkasoval statisíce dolarů od ukrajinské Strany regionů. Dít se tak mělo v době vlády proruského prezidenta Viktora Janukovyče. Informuje o tom agentura Unian.

Leščenko, bývalý dlouholetý zástupce šéfredaktora listu Ukrajinska pravda, působí nyní ve vedení křesťanskodemokraticky orientované parlamentní strany Demokratická aliance. Svá slova dokládá dokumenty, hodnověrnost jejich obsahu ale nelze ověřit. Leščenko prý dokumenty o této transakci získal od osob, které užívaly bývalou Manafortovu kyjevskou kancelář po jeho odjezdu z Ukrajiny. V ní se údajně výkazy o finančních operacích našly.

Manafort rezignoval z funkce šéfa Trumpova volebního týmu loni v srpnu právě kvůli obviněním, že pobíral peníze od Janukovyče a jeho lidí. Americká média ho v této souvislosti obvinila i z kontaktů s agenty ruské rozvědky, což Manafort popírá. Na Ukrajině působil v letech 2007 až 2012 jako politický konzultant Janukovyčova režimu, který udržoval těsné styky s Moskvou.

Už loni v létě se v americkém tisku objevily informace o tom, že Manafort dostal od ukrajinských politiků značnou hotovost. Důkazy prý tehdy našla ukrajinská protikorupční prokuratura.

Leščenko nyní přišel s verzí, že Manafort tajně v říjnu 2009, tři měsíce před prezidentskými volbami na Ukrajině, dostal od Strany regionů 750.000 dolarů (18,7 milionů korun). Peníze prý byly na jeho konto zaslány přes středoasijský Kyrgyzstán nikoli za poradenství, ale jako fiktivní platba od firmy Neocom Systems, která sídlí v daňovém ráji v Belize. Šlo údajně o úhradu za prodej počítačů.

Manafortův mluvčí Jason Maloni agentuře AP řekl, že tvrzení ukrajinského poslance je nepodložené a musí být „šmahem odmítnuto".

Kauza údajných styků Trumpova štábu s ruskou rozvědkou je nyní v centru pozornosti amerických politiků i médií. Záležitostí se zabývá několik výborů amerického Kongresu, podle tvrzení vyšetřovatelů se ruské tajné služby během loňské volební kampaně snažily poškodit demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou a pomoci Trumpovi. Konkrétní důkazy o vědomé spolupráci Trumpova týmu s Moskvou však předloženy nebyly.

Témata:  Ukrajina Viktor Janukovyč USA

Související

Aktuálně se děje

1. května 2025 8:20

Jsou dnes otevřené obchody?

Sváteční dny jsou tady a už tradičně s ním vyvstává otázka, zdali budou otevřené obchody. Naposledy byly během Velikonočního pondělí uzavřené. Tentokrát bude situace jiná. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Papež František po propuštění z nemocnice

Neřešil jen víru. Papeže Františka trápilo i počasí, varoval před kolapsem

V týdnech před svou smrtí znovu Papež František zopakoval své deset let staré poselství: svět potřebuje duchovní obrat, nikoli pouze technologické či ekonomické recepty. S odvahou a vytrvalostí vystupoval proti jak "trumpovskému" chamtivému kapitalismu, tak i vůči racionálnímu ekonomismu levice. Ve svém pohledu na klimatickou změnu viděl hluboký morální a duchovní kolaps lidstva.