Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Konec války s Islámským státem? Vlivný deník poukázal na vážný problém

Islámský stát (ISIS)
Islámský stát (ISIS)
Foto: Wikimedia Commons

Jak se blíží vyhnání bojovníků Islámského státu (IS) z Mosulu, kdysi druhého největšího iráckého města, Spojené státy a jejich spojenci zahajují tažení s cílem osvobodit syrskou Rakku, která je faktickou metropolí samozvaného chalífátu, připomíná editorial serveru New York Times. Prestižní deník poukazuje na skutečnost, že stovky syrských povstalců po boku amerických vojenských poradců, které podporuje americké dělostřelectvo a útočné helikoptéry, začaly uzavírat západní přístupové cesty k městu.

Riskantnější angažmá

Šíří se zprávy o možném posílení zhruba 900 amerických vojáků, kteří momentálně působí v Sýrii, konstatuje newyorský deník. Dodává, že namísto podnikání náletů a spoléhání na syrské a kurdské síly v pozemních bojích, což byla americká taktika v uplynulých měsících, Spojené státy nyní nasadily tanky a vlastní vojáky, což je mnohem přímější a riskantnější angažmá.     

"Jak však americká armáda plní svou práci, Kongres odmítá splnit svou povinnost," kritizuje New York Times. Poukazuje, že téměř tři roky bojů s IS američtí zákonodárci odkládají svou ústavní odpovědnost vyhlásit válku a dosud neschválili příslušný zákon posvěcující boj s uvedenou organizací. To podle vlivného serveru není jen byrokratická otázka. Ačkoliv má americký prezident pravomoc vyslat vojáky do boje, zakladatelé USA považovali za nutné zajistit, aby pouze Kongres mohl vyslat národ do delší zahraniční vojenské operace, zdůrazňuje editorial.

 

Od doby, kdy prezident Obama v roce 2014 zahájil boj s IS, Pentagon jedná na základě zmocnění k nasazení vojenských sil, které bylo vydáno v roce 2001 po útocích Al-Káidy z 11. září, uvádí prestižní deník. Tvrdí, že toto ospravedlnění je právně sporné, jelikož IS v té době ani neexistoval.

Spojené státy mohou postavit své angažmá v Iráku na legální základ, jelikož Bagdád usiluje o jejich pomoc v podobě náletů, nasazení dronů a tisícovek vojáků, kteří cvičí irácké jednotky či poskytují rady poblíž linie bojů, vysvětluje New York Times. Doplňuje, že žádná taková žádost však nevzešla od syrské vlády, která tvrdí, že Spojenými státy vedený útok na Rakku bude nelegitimní, pokud nebude koordinován s Damaškem, jak ostatně v pátek zdůraznil Bašár Džafari, syrský vyjednavač na mírových rozhovorech v Ženevě.   

Nelegální válka   

"Taková koordinace je nepravděpodobná, s ohledem na to, jak pohlíží Pentagon na prezidenta Bašára Asada a jeho ruské podporovatele," deklaruje editorial. Připomíná, že poslední snahy přijmout nové zmocnění k nasazení vojenské síly proti IS, které inicioval především demokratický senátor Tim Kaine, dusí slabá vůle Kongresu. Kaine však v tichosti hledá podporu pro svůj nový návrh, kterou našel u svého stranického kolegy, senátora Toma Udalla, uvádí New York Times. Odkazuje na Udallův vzkaz ministru obrany Jimu Mattisovi, že Spojené státy fakticky provedly vpád do severní Sýrie, což narušilo suverenitu této blízkovýchodní země.

Mattis argumentuje, že IS prakticky vymazal hranici mezi Irákem a Sýrií, a Spojené státy proto nemohou načrtnout imaginární linii uprostřed nepřátelského území a tvrdit, že na jedné straně je bezpečno, píše vlivný deník. Doplňuje, že ministr se nechal slyšet, že pokud Kongres schválí novou legislativu, která deklaruje odhodlání amerického lidu porazit IS, "nebude s tím mít problém".  

Více než aby byla pouhým politickým schválením nasazení vojsk, může nová legislativa podle vlivného serveru rozpoutat v Kongresu seriózní debatu o budoucnosti vedení války s IS, jelikož na americkou administrativu brzy čeká rozhodnutí, zda vyzbrojit syrské Kurdy táhnoucí na Rakku. Takový krok by však rozzuřil Turecko, spojence USA z NATO, míní newyorský deník.     

"Pasivita Kongresu může zadělat na ještě větší problém," varuje editorial. Připomíná, že Trumpova administrativa má v plánu převážet budoucí zajatce z řad IS na věznici Guantánamo a pokud se tak stane, případné soudní spory mohou vést i k verdiktu, že celá válka proti IS je nelegální, jak nedávno poznamenal Jack Goldsmith, někdejší právní poradce administrativy George W. Bushe.   

Témata:  USA Islámský stát Sýrie

Související

Aktuálně se děje

13:01

Kašpar Jiří Krampol. Na mizerných 86 korun čekal dva měsíce

Pro Jiřího Krampola jsou peníze tématem často. Dost hlasitě například naznačil, že by si uměl představit vyšší důchod. Nárok na penzi má, protože celý život pracoval a odváděl daně. Jak ale vzpomíná na práci, za kterou nedostal ani stokorunu? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy