Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Mela v USA? Trump chce okamžitě peníze na stavbu zdi, Kongres zřejmě bude proti

Federální Kongres Spojených států amerických
Federální Kongres Spojených států amerických
Foto: house.gov

Washington - Americký prezident Donald Trump chce snížit o 18 miliard dolarů (450 miliard korun) náklady na zdravotnický výzkum, infrastrukturu a subvence pro komunitní projekty. Takto ušetřené peníze mají být použity k financování zdi na hranici s Mexikem. Kongresu se patrně tyto okamžité rozpočtové škrty líbit nebudou.

Zeď na hranici s Mexikem chce Trump postavit, aby zabránil přílivu přistěhovalců z Mexika. Ještě ve volební kampani tvrdil, že celou stavbu bude financovat jižní americký soused.

Tak jednoduché to ale zjevně nebude. Trump nyní chce například odebrat 1,2 miliardy dolarů z dotace pro výzkumné projekty Národního ústavu zdraví. O polovinu peněz má přijít americký grantový program, jehož rozpočet by byl omezen na 1,5 miliardy. O půl miliardy se mají snížit výdaje na budování dopravních staveb. Část uspořených peněz má jít na stavbu zdi.

Podle agentury AP mají Trumpovy představy malou naději na úspěch v Kongresu. Demokraté hrozí, že projednávání zablokují filibusterem, tedy ochromením poslanecké debaty dlouhými projevy. Republikáni se takové situaci chtějí vyhnout a navíc mnozí nechovají k budování zdi velké sympatie. "Chtěl bych slyšet detaily. Co to má být za zeď?" adresoval například do Bílého domu dotaz vlivný republikánský senátor John McCain.

Situaci kolem zdi a obecně rozpočtových reforem může výrazně ovlivnit blížící se hlasování o penězích pro fungování federálních úřadů. Jejich činnost je ohrožena, protože dosavadní zákon o jejich financování vyprší o půlnoci 28. dubna.

Témata:  Donald Trump USA Mexiko Kongres Spojených států amerických (United States Congress)

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 14:30

Trump oznámil příměří mezi Indií a Pákistánem. Platí hned, tvrdí

Vztahy mezi Indií a Pákistánem, dvěma jadernými mocnostmi dlouhodobě soupeřícími o sporné území Kašmíru, se během víkendu ocitly na pokraji širšího konfliktu. Po dramatické noci plné vojenských operací a obvinění však přišel překvapivý zlom. Prezident Spojených států Donald Trump v sobotu oznámil, že obě země souhlasily s „plným a okamžitým příměřím“, jehož zprostředkování se ujaly USA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.